zwolnienia grupowe w banku bph

Banki ograniczają swoje koszty działalności przez ograniczenie zatrudnienia. Zwolnienia grupowe występują w bankach praktycznie każdego roku. Wcześniej informowano o planowanych zwolnieniach w Idea Banku i PKO BP. 29 grudnia bank BPH ogłosił plan restrukturyzacji na lata 2015-2020, który zakłada zwolnienie ponad 1700 osób.

Liczba osób, które mogą stracić pracę może robić wrażenie, zwłaszcza, że bank BPH nie jest dużym bankiem. Dla porównania Idea Bank mówi o niecałych 80 etatach, natomiast PKO BP o ponad 830. PKO BP jest obecnie największym bankiem w Polsce.

Plan restrukturyzacyjny BPH zakłada jednak, że duża część byłych pracowników banku będzie nadal z nim współpracować, ale na zasadzie własnych działalności. Bank mianowicie zakłada, że większa część z własnych placówek będzie prowadzona na zasadzie franczyzy przez obecnych pracowników. Dokładnie chodzi o 134 placówki. Bank posiada już duże doświadczenie we współpracy z placówkami franczyzowymi. Placówki franczyzowe mają proponować klientom kredyty gotówkowe, rachunki osobiste oraz karty kredytowe.

Pełna obsługa dla klientów detalicznych, w tym kredytów hipotecznych czy produktów inwestycyjnych, oraz klientów firmowych z sektora MSP będzie dostępna placówkach macierzystych banku. Własnych placówek bank chce zostawić 53 sztuki. Klienci korporacyjni będą obsługiwani przez 12 centrów biznesowych banku.

Bank posiada jeszcze 65 oddziałów, których los nie został przesądzony. BPH będzie próbował oddać te oddziały pracownikom na zasadzie franczyzy, ale jeżeli nie znajdzie chętnych na ich prowadzenie zostaną one zamknięte. Zwolnienia grupowe w banku BPH mogą okazać się nie tak dotkliwe dla pracowników jak sugerują suche dane. Bank liczy, że duża część zostanie partnerami biznesowymi banku. Prowadzenie własnego biznesu to szansa rozwoju, ale również dość duże ryzyko nawet przy sprawdzonym projekcie franczyzowym. Kiedyś już o tym pisaliśmy.

BPH stawia równocześnie na rozwój technologiczny. Na innowacje w placówkach i rozwój platform internetowych oraz mobilnych BPH przeznaczy 350 mln złotych w ciągu 5 lat. Plan restrukturyzacyjny zakłada, że uda się oszczędzić 200 mln złotych rocznie. Obniżenie kosztów oraz rozwój technologiczny jak i nowy model biznesu ma sprawić, że bank będzie bardziej konkurencyjny.