rosną marże kredytowe, wynajem z crowdfundingiem

Oferty na kredyty mieszkaniowe przez stosunkowo długi czas bo od kilku miesięcy praktycznie się nie zmieniały. Jednak w ostatnich dniach niektóre banki postanowiły zmienić swoją ofertę. Nie zawsze na korzyść klienta…Banki wprowadzają podwyżki marży dla kredytów mieszkaniowych w czerwcu.

Rosną marże kredytów mieszkaniowych
Te trzy banki wprowadzają zmiany w swoich ofertach kredytów mieszkaniowych

Właściwie początek roku można określić mianem wszechobecnej podwyżki marży kredytowej. W stosunku do ofert z końca ubiegłego roku praktycznie każdy bank, z nielicznymi wyjątkami np. w postaci banku Millennium, podniósł cenę kredytu mieszkaniowego. W dużym stopniu sytuację na rynku ratował program Mieszkanie dla Młodych, czyli popularny MdM. Choć ratował to być może złe określenie…

Tak zwany podatek bankowy można przypuszczać, że był głównym powodem dlaczego banki zaczęły podnosić marże kredytowe. Kredyty mieszkaniowe choć droższe (w niektórych przypadkach znacznie droższe) rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Popyt na kredyt z dofinansowaniem zwiększał się proporcjonalnie do tempa wykorzystywanych środków z funduszu.

Znalezienie kredytu mieszkaniowego z marżą kredytową poniżej 2% okazuje się bardzo trudne. W maju takich ofert było na rynku kilka, a w czerwcu będzie ich jeszcze mniej…

Jak na razie dwa banki postanowiły podnieść marże kredytowe, a jeden wprowadził promocyjną ofertę specjalną. W ING i BZ WBK kredyt mieszkaniowy w czerwcu będzie droższy niż ten zaciągnięty w maju tego roku. Oba banki zdecydowały się podnieść marżę kredytową o 0,3 p.p. Kredyt trochę tańszy niż w maju natomiast proponuje PEKAO S.A.

1Bank ING

Oferta w ING – Mieszkaj Bez Kompromisów w obecnej wersji obowiązuje już od połowy maja. Obecnie w banku można uzyskać warunki:

  • w wariancie bez prowizji – marża 2,1%
  • w wariancie z prowizją (1,89%) – marża 1,89%

Z promocji mogą skorzystać osoby do 35 roku życia, które wnioskują o kredyt mieszkaniowy w wysokości minimum 100 tys złotych. 

Oferta standardowa (z kontem osobistym) to:

  • w wariancie z prowizją 1,9% – marża 2,1%
  • w wariancie bez prowizji – marża 2,4%

2BZ WBK

Od 1 czerwca bank postanowił podwyższyć marże kredytowe o 0,3 p.p. W chwili obecnej w banku obowiązuje następująca oferta:

  • prowizja 2 lub 2,5% – uzależniona od faktu, czy wnioskujący jest już klientem banku czy też nie
  • marża kredytowa – 1,89 – 2,69% – uzależniona od ratingu klienta w banku

W ofercie bank posiada również kredyt mieszkaniowy bez prowizji 

  • marża kredytowa 2,19 – 2,99%

Warunkiem braku prowizji jest przystąpienie do ubezpieczenia z oferty banku.

3PEKAO S.A.

Bank wprowadził ofertę promocyjną pod nazwą „Czerwcowe negocjacje”. W okresie czerwca bank umożliwia zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego z niższą marżą i prowizją w stosunku do oferty z maja.

Wysokość marży jest uzależniona od kwoty kredytu oraz przedziału LTV – do 80% i powyżej. Mieści się ona w widełkach od 1,8 do 1,90%. Prowizja za udzielenie kredytu jest niezależna od powyższych warunków i wynosi 1,99%. Co więcej bank w ofercie kredytu w programie MdM oferuje warunki:

  • prowizja 1,99%
  • marża kredytowa – 1,9% – niezależnie od poziomu wkładu własnego

 

Finanse w firmie na facebooku