biz bank kredyt dla firm, biz bank kredyt kapitalny

BIZ Bank to mały aczkolwiek prężnie działający bank głównie w sektorze finansowania dla małych i średnich firm. Bank w dużej mierze stawia na tzw. profesjonalistów czyli preferowane przez bank grupy zawodowe oraz proste kredyty gotówkowe dla małych przedsiębiorstw. W tym miesiącu bank zdecydował się odświeżyć swoją ofertę i politykę kredytową.

BIZ Bank to kolejny już bank w tym roku, który zmienia swoją strategię w stosunku do klientów firmowych. Wcześniej o zmianie strategii informował Deutsche Bank, ostatnio swoją politykę kredytową zmienił również Raiffeisen Polbank. Walkę o klienta MŚP ogłosił w komunikacie prasowymi kilka dni temu BZ WBK, a ING dość intensywnie promuje swoje produkty dla małych firm już od ubiegłego roku. BIZ Bank najbardziej znany na rynku jest przede wszystkim z dwóch produktów:

  • kredytów dla profesjonalistów
  • szybkiego kredytu gotówkowego dla małych firm (tzw. BIZ Ekspres)

Oczywiście bank swoją ofertę ma znacznie większą, posiada w swojej ofercie również obsługę korporacyjną, ale głównie to klienci prowadzący indywidualną działalność gospodarczą lub małe spółki – prowadzone głównie z formie spółek cywilnych lub jawnych – są głównym obiektem zainteresowania banku.

Dużo się mówiło, że ten rok będzie należał do kredytów niezabezpieczonych, które charakteryzują się wyższymi kosztami dla klientów przez co są bardziej dochodowe dla samych banków. BIZ Bank na tym trendzie ewidentnie zyskuje ponieważ nigdy nie był bankiem najtańszym, ale przede wszystkim dostępnym dla klientów. W tym miesiącu bank zmienia politykę kredytową i jednocześnie odświeża ofertę.

Podstawową zmianą w ofercie banku jest możliwość konsolidacji (czyli spłaty/połączenia) zobowiązań z innych banków. To duża zmiana w ofercie banku. Do maja tego roku w banku możliwe było tylko zaciągnięcie nowej pożyczki (kredytu) lub tzw. ewentualna konsolidacja wewnętrzna – czyli spłata lub łączenie kredytów zaciągniętych w BIZ Banku.

Z końcem ubiegłego roku bank wprowadził do swojej oferty kredyt kapitalny, który charakteryzował się stosunkowo atrakcyjnymi warunkami kredytowymi. Przebojem rynkowym banku jest tzw. oferta kredytu na PIT. Bank wylicza zdolność kredytową klienta jedynie w oparciu o wielkość przychodów osiągniętych w ostatnim roku podatkowym lub obroty na koncie – w tym również prywatnym niezwiązanym z prowadzoną działalnością. Opcja istotna dla osób, które poza prowadzeniem działalności uzyskują dochody z innych tytułów – np. pracy na etacie.

Od bieżącego miesiąca kredyt kapitalny w BIZ Banku jest:

  • udzielany do kwoty 100 tys złotych w przypadku konsolidacji oraz 80 tys złotych jako osobny kredyt
  • wydłużony został maksymalny okres spłaty kredytu do 84 miesięcy

Bank zmienił również warunki kredytowe, które teraz zależą od uzyskanego przez klienta scoringu (ratingu) wewnętrznego w banku.

Oferta kredytu kapitalnego w nowej odsłonie:

  • maksymalna kwota to 100 tys złotych
  • maksymalny okres kredytowania – 84 miesiące (zależne od scoringu)
  • prowizja kredytowa od 0,99% do 7,99% (uzależniona od scoringu oraz warunku skorzystania z dobrowolnego ubezpieczenia)
  • marża kredytu  – od 5,3% do 8,3% (uzależniona od scoringu oraz ubezpieczenia)
  • opłata za prowadzenie rachunku kredytowego – od 20 do 120 złotych

Można zaobserwować, że kredyt kapitalny stał się trochę droższy (poprzednia wersja kredytu umożliwiała otrzymanie marży kredytowej od 3%), ale przez wydłużenie okresu kredytowania oraz zwiększenie kwoty kredytu stał się jednocześnie bardziej atrakcyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here