zmiany na rynku kredytów indywidualnych

Październik zaczyna nam nowy, ostatni już kwartał 2015 roku, a wraz z nim pojawiają się nowe oferty, a stare już promocje przestają obowiązywać. Na rynku kredytów indywidualnych (prywatnych) trochę się pozmienia, zarówno w ofertach kredytów gotówkowych jak i hipotecznych. Jakie pierwsze zmiany na rynku kredytów indywidualnych możemy zaobserwować już na początku października?

Zaczyna się ostatni czas, kiedy banki wymagają min. 10% wkładu własnego przy kredytach na zakup mieszkania lub budowę domu. Od przyszłego roku trzeba będzie posiadać wkład własny w wysokości minimum 15% inwestycji. Dwa z prezentowanych w tym tekście banków – mBank i Raiffeisen Polbank, zdecydowały się podnieść minimalne marże kredytowe.

Raiffeisen Polbank, oprócz wysokości marży minimalnej, która wynosi obecnie 1,6% (od przełomu lipca i sierpnia br) wprowadził również wspólnie z TU Europa rozbudowane pakiety ubezpieczeń (dobrowolnych) nieruchomości. Mamy w tym momencie 4 warianty ubezpieczenia. Co więcej, bank wprowadził zmianę w podejściu do kredytowania nieruchomości osobom, które przekroczyły lub przekroczą w trakcie trwania umowy 65 rok życia. Zmiana przede wszystkim jest korzystna dla osób, które „pomagają” w zdolności kredytowej swoim dzieciom. Bank podnosi maksymalny wiek w trakcie spłaty ostatniej raty do 75 roku życia pod warunkiem:

  • udział dochodów rodzica w łącznej sumie dochodów uwzględnianych w ocenie zdolności kredytowej nie przekracza 40% , oraz
  • wiek rodzica w dacie spłaty całkowitej kredytu nie przekroczy 75 lat.

Bank odchodzi również od wymogu ubezpieczenia na życie kredytobiorców, których dochód nie jest wliczany do zdolności a ich wiek w dacie ostatecznej spłaty kredytu przekracza 65 lat.

Drugi bank w zestawieniu, mBank, również podniósł swoje marże kredytowe od wczoraj tj. 28/09/2015. O czym pisaliśmy już tutaj.

Inną drogę obrał PKO BP, który do połowy przyszłego miesiąca tj. do 16-10-2015 prowadzi tzw. DNI OTWARTE, promocję na kredyty mieszkaniowe. Zarówno te w ofercie standardowej jak i w programie Mieszkanie dla Młodych. Zainteresowani promocją mogą być Ci, którzy szukają finansowania na min. 120 tys PLN. Bank obniżył marże o 0,15 – 0,25% w zależności od wielkości kredytu oraz wysokości wkładu własnego przy ofercie pakietowej tj.:

  • wykupieniu ubezpieczenia na 4 lata
  • skorzystania z karty kredytowej lub ubezpieczenia dodatkowego na życie (0,06%)
  • założenia ROR

Ponadto można skorzystać z oferty standardowej w promocji. Minimalna marża wynosi 1,3%.

W ofercie kredytów gotówkowych zmian dokonał Bank Pocztowy. Od października oferta na zarówno na kredyt gotówkowy jak i konsolidacyjny będzie taka sama. Bank pozostał przy podziale warunków kredytowych dla klientów znanych i nieznanych.

Oprocentowanie kredytów dla wszystkich klientów jest takie samo i mieści się w widełkach:

  • 6,66 – 9%

Bank zmienił jednak wysokości prowizji za przyznanie kredytu od klientów nieznanych:

  • 8 – 13% dla kredytów bez ubezpieczenia
  • 6 – 12% dla kredytów z ubezpieczeniem

Pozostałe warunki są takie same jak wcześniej. Pełną ofertę można zobaczyć tutaj.