Deutsche Bank ukarany w USA, NBP bez zmian, strach przed brexit-em,

Środa przynosi lekką poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Rośnie apetyt na ryzyko. Uwidacznia się to przede wszystkim we wzrostach cen akcji i surowców, a także w spadku popytu na bezpieczne aktywa.

Poprawę nastrojów można obserwować również na krajowym rynku walutowym. Złoty zyskuje dziś na wartości do euro, dolara, szwajcarskiego franka i nawet do funta, do którego osłabiał się przez ostatnie 8 dni. O godzinie 11:08 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3870 zł, USD/PLN 3,8930 zł, CHF/PLN 4,0567 zł, a GBP/PLN 5,7050 zł. Po początkowym spadku rosną też warszawskie indeksy. I tak grupujący największe spółki indeks WIG20 zyskuje 0,34%, testując poziom 1808,7 pkt. W gronie spółek wchodzących w skład tego indeksu wyróżnia się KGHM, którego akcje drożeją dziś o 2,3%.

Wzrost popytu na polskie aktywa to oczywiście nie zasługa wczorajszej wygranej polskiej drużyny nad Ukrainą 1:0 na EURO2016 we Francji i awansu do ćwierćfinału (aczkolwiek pewnie to poprawia humory części inwestorów), a wpływ poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Ta zaś ma swe źródła w rosnącym przekonaniu, że w jutrzejszym referendum Brytyjczycy zagłosują jednak za pozostaniem w Unii Europejskiej. Nastroje wspiera ponadto wczorajsze wystąpienie Janet Yellen na forum Komisji Bankowej Senatu USA, gdzie przedstawiła półroczny raport Fed nt. polityki monetarnej. Szefowa Fed pozytywnie oceniła kondycję amerykańskiej gospodarki, a jednocześnie nie dała podstaw do tego, żeby zakładać szybszą od wcześniej oczekiwanej ścieżkę podwyżek stóp procentowych.

Janet Yellen dziś również pojawi się w amerykańskim Kongresie (o godzinie 16:00). Tym razem na Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie ponownie wygłosi wystąpienie nt. polityki monetarnej i odpowie na pytania członków komisji. Jednakże, jako że trudno oczekiwać zmiany retoryki, więc wydarzenie to nie będzie miało najmniejszego wpływu na decyzje inwestorów. Takiego wpływu nie powinny też mieć publikowane po południu dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, a w przypadku polskich aktywów, raporty nt. koniunktury konsumenckiej i gospodarczej w Polsce. To sprawia, że jednym wyznacznikiem dla rynków pozostanie w dniu dzisiejszym oczekiwanie na jutrzejsze referendum ws. ewentualnego BREXIT-u. Przy czym, mając na uwadze, że nowe sondaże pojawią się dopiero późnym wieczorem (około godziny 23:00), więc przez większość dnia możemy być świadkami dość spokojnego handlu.