kredyt mieszkaniowy w lutym 2016

Zawirowania wokół podatku bankowego sprawiły, że kredyt mieszkaniowy najprawdopodobniej nie będzie już taki tani, jak w trakcie 2015. Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie od kilku miesięcy, ale niestety banki zaczęły już rekompensować sobie zmniejszone zyski spowodowane jeszcze nieistniejącym podatkiem.

Zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych są tak dynamiczne, że praktycznie można być prawie pewnym, że składając wniosek dzisiaj otrzymamy warunki inne niż zakładane. Do tego dochodzi zmiana maksymalnego LTV, czyli wskaźnika wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia. Zgodnie z rekomendacją KNF w 2016 minimalny wkład własny to 15%. 

W rekomendacji jest jednak zapis o dodatkowym zabezpieczeniu, które pozwoli pozostawić wkład własny na poziomie 10%. Banki jednak różnie interpretują ten zapis i jedne zdecydowały się obniżyć maksymalne LTV do rekomendowanych 85% (np. Millennium) na rok 2016, inne zmieniają podejście do wartości 90% (BZ WBK). Początek roku 2016 powinien przynieść więcej odpowiedzi w tym zakresie. Kwestia maksymalnego LTV i dodatkowe zabezpieczenia pozostaje jeszcze kwestią otwartą w wielu bankach.

Większość banków jednak już podniosła wysokości marż kredytowych. Czy to koniec podwyżek? Tego nie niestety nikt nie wie. Wiemy natomiast, że kredyty mieszkaniowe będą droższe. Choć nie wszędzie i to jest budujące. Z nieoficjalnych wiadomości udało nam się ustalić, że najprawdopodobniej ING nie podniesie wysokości marż kredytowych w styczniu, a wprowadzi kolejną promocję. Marże kredytowe podniosło już kilka wiodących banków na rynku kredytów mieszkaniowych:

  • Deutsche Bank
  • PEKAO S.A.
  • mBank i mBank Hipoteczny
  • Eurobank
  • Alior Bank
  • Raiffeisen Polbank
  • BPH (podniesie marże od 4 stycznia 2016)

We wszystkich powyższych bankach uzyskanie marży poniżej 2% jest praktycznie niemożliwe. Jedynie BPH daje taką możliwość.

W poniższej tabeli przedstawiamy warunki jakie banki, albo już proponują albo będą proponowały na kredyt mieszkaniowy w styczniu 2016.

[table id=68 /]