ranking kredytów mieszkaniowych

Ostatnio pisaliśmy gdzie najszybciej uzyskamy kredyt mieszkaniowy, dziś przedstawiamy inne zestawienie. Gdzie nasza zdolność kredytowa na kredyt mieszkaniowy jest największa we wrześniu 2015.

Przekazane przez banki informacje mogą nieco zaskoczyć. Tak jak w poprzednich zestawieniach zdolności kredytowej tak i tu prezentujemy maksymalne możliwe kwoty kredytu do uzyskania w danym banku. Wyniki pokazują, że nigdzie nie dostaniemy tak dużo jak w maju. W ekstremalnym przypadku nasza zdolność kredytowa na kredyt mieszkaniowy w Raiffeisen Polbank spadła o ponad 100 tys PLN. Ale co równie zaskakujące, w niektórych przypadkach nasza zdolność kredytowa wzrosła.

Do zestawienia wzięte są 4 przypadki wnioskujących:

  • singiel z dochodem brutto 2500 PLN
  • 2 osoby z łącznym dochodem 3200 brutto PLN
  • rodzina 2+1 z dochodem 6000 brutto PLN
  • rodzina 2+1 z dochodem 10000 brutto PLN

Wszystkie przypadki liczone są dla osób mieszkających w Warszawie. W innych miastach zdolność kredytowa może być nieco większa (choć nie we wszystkich przypadkach) ponieważ banki przyjmują, że koszty utrzymania w stolicy są największe.

Singiel z dochodem 2,5 tys PLN nie dostanie we wrześniu więcej niż niecałe 152 tys PLN kredytu (w PEKAO S.A.) podczas gdy jeszcze w maju mógł liczyć nawet na 170 tys PLN (z „hakiem”) od Alior Banku. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w maju w tym samym PEKAO mógł liczyć na maksymalnie 143 tys PLN. W maju mieliśmy wybór w dwóch bankach gdzie zdolność kredytowa w takim przypadku była na ponad 150 tys PLN – Alior Bank i Raiffeisen Polbank. We wrześniu w tych bankach nie dostaniemy więcej niż niecałe 139 tys PLN.

Para z dochodem 3,2 tys PLN najwięcej dostanie od ING – 177 tys PLN. Jest to więcej niż w maju tego roku, gdy największa do uzyskania kwota była w Alior Banku – ponad 165 tys PLN. W tym samym Alior Banku we wrześniu dostaniemy już tylko 103 tys PLN.

Rodzina z dzieckiem z dochodem miesięcznym 6 tys PLN może uzyskać do 445 tys PLN w Alior Banku, co jest największą możliwą kwotą w zestawieniu. Jest to o ponad 30 tys PLN więcej niż w maju. Co ciekawe również w Alior Banku. Jak widać single i rodziny bez dzieci mają obecnie mniejszą zdolność kredytową w przeciwieństwie do osób z dzieckiem.

Rodzina z jednym dzieckiem i dochodem 10 tys PLN brutto może liczyć na ponad 810 tys PLN kredytu w Getin Noble Banku. Nie jest to jednak najbardziej konkurencyjny bank, a realna kwota kredytu przy dobrych warunkach to ok. 700 tys PLN. Co ciekawe w tym przypadku w Raiffeisen Polbank zdolność kredytowa takiej rodziny jest o ponad 100 tys niższa niż w maju tego roku. W Alior Banku zdolność podobnie jak w poprzednim przypadku zdolność kredytowa wzrosła.

Pełne zestawienie w tabeli poniżej. Do przygotowania zestawienia zostały wybrane oferty z „rozsądnym” cross-sellem. Nie braliśmy pod uwagę ofert z maksymalnie niską marżą w zamian za dużą ilość produktów dodatkowych. Wybraliśmy oferty, gdzie ewentualną prowizję dało się zastąpić ubezpieczeniem lub do skorzystania z oferty trzeba było otworzyć konto lub założyć kartę kredytową. Żadna z ofert nie zakłada skorzystania z produktów typu unit-link w celu dodatkowego obniżenia marży kredytowej.

[table id=53 /]