MdM a budowa domu

Dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) na ten rok jest już w pełni wykorzystane. Składać wnioski MdM można, ale kwota dofinansowania musi przypadać na następny rok lub na 2018. Jednak z samego programu można skorzystać również w tym roku. MdM a budowa domu.

Koniec środków na dofinansowanie w programie MdM na 2016 rok dotyczy tylko zakupu mieszkań i domów. Jednak z programu mogą nadal skorzystać Ci, którzy zdecydowali się na budowę. 

Jednak w przypadku budowy domu, program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje na zupełnie innych zasadach. W przypadku budowy możemy odzyskać część zapłaconego podatku VAT za materiały budowlane. Nie przysługuje nam dofinansowanie – jak ma to miejsce przy zakupie mieszkania lub domu. Inna jest też maksymalna kwota zwrotu podatku – maksymalnie nieco ponad 33,8 tys złotych.

Taka ulga była dostępna do 2013 dla wszystkich, natomiast po wejściu w życie programu Mieszkanie dla Młodych, zwrot podatku należy się tylko osobom, które spełniają warunki przystąpienia do programu – czyli wiek, powierzchnia nieruchomości, pierwsza nieruchomość etc.

Aktualna lista materiałów, które podlegają odpisom znajduje się np. tutaj.

Zasady przystąpienia do tego programu są jednak inne niż w przypadku „klasycznego” MdM na zakup.

  • Nie składamy wniosku o MdM w banku
  • Nie musimy korzystać z kredytu, żeby być beneficjentem programu
  • Musi być to pierwsza własna nieruchmość (tak jak w „klasycznym” MdM nie dotyczy osób z przynajmniej trójką dzieci)
  • Musimy spełnić warunek wieku – maksymalnie 36 lat w chwili uzyskania pozwolenia na budowę, powierzchni użytkowej domu – czyli 100 m2 lub 110 m2 dla osób z przynajmniej trójką dzieci
  • O zwrot podatku (dokładnie jego części) ubiegamy się osobiście w Urzędzie Skarbowym

Co wyróżnia program to brak konieczności zaciągania kredytu jak to ma miejsce w przypadku zakupu, gdzie przynajmniej 50% transakcji musimy finansować kredytem bankowym. W przypadku budowy możemy, jeżeli jest taka koniecznoć korzystać z dowolnie wybranego banku – nie tylko tych z ofertą MdM.

Co istotne limity dofinansowania nie dotyczą wspomnianych zwrotów podatku dlatego cały czas dla budujących swój pierwszy dom program jest dostępny. Program dla budujących jest zdecydowanie mniej atrakcyjny niż dla kupujących nieruchomość gdzie kwoty dofinansowania obecnie mogą przekraczać nawet 100 tys złotych.