Można przypuszczać, że gdyby mBank powstał w innej części świata (w USA lub Wielkiej Brytanii) byłby dziś wzorem globalnego banku mobilnego, a nawet (pierwo)wzorem dla dzisiejszych Fintechów. Jak jednak wiadomo, historia jest inna – mBank powstał w Polsce jako bank internetowy, który dziś ma więcej z banku tradycyjnego niż innowacyjnego.

Fintech obecnie to już nie nisza, a osobny pełnoprawny sektor finansowy. Fintechy coraz częściej stają się licencjonowanymi bankami (Monzo, Atom), natomiast banki starając się uciec firmom technologicznym szukają atrakcyjnych Fintechów, które mogą przejąć. Nie powinien dziwić zatem fakt, że pracownicy, którzy tworzyli bank internetowy są w kręgu zainteresowania takich firm. Doświadczenie ludzi współtworzących internetowy mBank wydaje się być w przysłowiowej cenie dla firm z sektora Fintechów. Do firmy Kreditech dołączył Michał Panowicz, natomiast Michal Milko przeszedł do słowackiej firmy Zlty Melon. Obie firmy to Fintechy pożyczkowe.

Niemiecki Kreditech to znany w Polsce właściciel takich marek jak Kredito24, Pandamoney czy Monedo. Dla mniej wtajemniczonych – wszystkie oferują tzw. „chwilówki” lub pożyczki krótkoterminowe. Co ciekawe firma w rodzimych Niemczech nie oferuje swoich pożyczek z powodu problemów prawnych jakie miała na niemieckim rynku. Niemniej jednak Kreditech jest uważany przez wielu specjalistów za jeden z najciekawszych i największych obecnie Fintechów na rynku pożyczkowym na świecie. To tutaj trafił odpowiedzialny za aplikację i serwis transakcyjny w mBanku, Michał Panowicz. W Kreditech będzie piastował stanowisko Chief Product and Information Officer i będzie, a nawet już jest odpowiedzialny za .

Słowacki Zlty Melon, to również firma pożyczkowa, ale działająca w sektorze Peer-2-Peer Lending, czyli pożyczek społecznościowych, gdzie jedni inwestują swoje pieniądze tam gdzie drudzy ich potrzebują. Tutaj Michał Milko będzie odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem kredytowym, jako Head of Risk Management. Sektor, w którym zdobywał doświadczenie w mBanku – oddziale w Czechach i Słowacji.

Co ciekawe, obaj byli już współtwórcy mBanku trafiają w praktycznie w tym samym czasie do firm, które prężnie się rozwijają. Kreditech planuje wejście w rynek faktoringu, natomiast Zlty Melon rozwija finansowanie zakupu nieruchomości, o czym donosi serwis Crowdfund Insider.

To co zrobił mBank kilkanaście lat temu dziś praktycznie wydaje się już być zupełnie zapomniane, a przynajmniej niedoceniane. Z drugiej strony dziś mBank ze swojej innowacyjności nie ma już prawie nic. Prezes Sławomir Lachowski próbował wprawdzie zbudować bank wyłącznie mobilny – Bank Smart. Od początku listopada będzie to bank stacjonarny pod zupełnie nową nazwą. Dlaczego? Cóż, wydaje się, że prezes Lachowski wprowadza w życie swoje projekty o kilka lat za wcześnie.