yeezy - buty od kanye westa

Kolaboracje na linii firma odzieżowa – osoba ze świata showbiznesu występują na świecie dość często. Jednak nie zawsze odnoszą przewidywany sukces. Nie mówimy tutaj o angażowaniu gwiazd do reklam a do tworzenia nowych brandów. Dziś premiera Yeezy Boost 350 – butów zaprojektowanych przez Kanye Westa.

Taki kolaboracji jest lub było bardzo dużo. Najbardziej znana to marka Jordan, która powstała w wyniku współpracy Michaela Jordana z firmą Nike (skądinąd przed kontraktem z MJ małą firmą obuwniczą). Obecnie marka Jordan to brand chyba bardziej lifestyle’owy niż sportowy. Dotychczas żadnej innej marce sportowej nie udało się stworzenie podobnej sub-marki. Dotychczas…

Adidas już dawno temu współpracował z artystami, często wybiera artystów związanych z kulturą miejską np. z zespółem RUN DMC czy Missy Elliot. Jednak nie zaowocowało to stworzeniem brandu na miarę Jordana. Teraz Adidas chyba znalazł swojego Michaela Jordana. Osobą tą jest Kanye West – rapper, artysta, po trochu szaleniec opętany manią własnej wielkości, mąż Kim Kardashian. O Kanye można mówić dużo i różnie, ale nie można mu zabrać jednego – konsekwencji w budowie wizerunku.

Ciekawostką jest, że pierwszym współpracownikiem Kanye był właśnie Nike. Od 2013 raper jednak związał się kontraktem z firmą Adidas. Powstała marka Yeezy. Yeezy to nie tylko buty, ale to one robią najwięcej szumu wokół marki. Marki, która nie aspiruje do bycia marką sportową a właśnie lifestyle’ową. Buty od Kanye West są hitem na całym świecie i biją rekordy sprzedaży oraz osiągają ceny kilkukrotnie wyższe na serwisach aukcyjnych typu ebay niż ich cena sklepowa. Wszystko przez limitowany nakład. Pierwszy nakład w Nowym Jorku sprzedał się całkowicie w ciągu zaledwie 10 minut od oficjalnej premiery. Teraz przyszedł czas na premierę nowej wersji kolorystycznej i historia się powtarza.

Ludzi kolekcjonujących obuwie sportowe jest na świecie mnóstwo. Nie inaczej jest w Polsce. Premiera nowych Yeezy Boost 360 ma miejsce dziś na całym świecie. W Polsce tylko jeden sklep oferuje je oficjalnie – Warsaw Sneaker Store przy Chmielnej 20. Ale nie każdy może kupić buty od Kanye Westa. Na produkt trzeba było się zapisać i trzymać kciuki, żeby otrzymać odpowiedni rozmiar. Pod sklepem w Warszawie kupujący ustawiali się już od poniedziałku(!). (tutaj zdjęcia serwisu tvn24)

Premiera Yeezy – butów od Kanye Westa jak często są nazywane przypomina trochę premierę pierwszych iPhone’ów. Tam też ludzie stali w kolejkach by mieć na własność smartfona. Cóż, stojącym w kolejce życzymy udanych zakupów, a marce Yeezy kolejnych sukcesów w budowaniu brandu, który chyba już teraz stał się legendarny. Bo jak nazwać firmę, której produkty na ebay kosztują ok. 1000 EUR podczas gdy oficjalna ich cena to 200 USD.