Stopy procentowe

Banki publikują raporty wyników za pierwsze półrocze 2015. Pierwsze są mBank i BZ WBK – banki, które wciąż rywalizują między sobą o miano trzeciego największego banku w Polsce. Dobre wyniki mBank i BZ WBK nie przekonują inwestorów.

Bank Zachodni WBK może pochwalić się ponad 1,5 mld złotych zysku. mBank w tym czasie zarobił jedynie 672 mln zł czyli ponad połowę mniej. Raportowane wyniki nie odbiły się na wyższych wycenach banków przez inwestorów giełdowych. Można powiedzieć, że inwestorzy jakby przeszli obok wyników półrocznych, zwłaszcza tych z BZ WBK. Bank stracił wczoraj kolejne 1% z wyceny akcji. Przez ostatnie 3 miesiące kapitalizacja Banku Zachodniego zmalała o ponad 11 mld złotych. mBank nie traci wcale mniej, ale wczorajsze dobre wyniki oszczędziły spadków na cenach akcji i bank może pochwalić się malutkim wzrostem na rynku – 0,04%. Dzisiaj nie jest dużo lepiej, obecnie mBank traci na wycenie, a BZ WBK nieznacznie zyskuje.

Grupa BZ WBK ma po pierwszej połowie roku aktywa warte 130 050 mld złotych, prowadzi rachunki osobiste blisko 3 milionom klientów. Oba banki, mBank i BZ WBK, poprawiły swoje wyniki praktycznie w każdym segmencie swoich produktów. Obie instytucje sprzedały dużo kredytów hipotecznych – mBank za 1 mld złotych, BZ WBK za 2. Oba banki odnotowały wzrost zysków w segmencie klientów firmowych.

Cały sektor bankowy traci na wycenach swoich akcji przez zapowiedzi o podatku bankowym oraz możliwości przewalutowania kredytów frankowych, co w przyszłości może znacznie obniżyć zyski banków. Podatek bankowy najwcześniej jednak ma możliwość zostać wprowadzony od 2017r. jak powiedział w rozmowie z Reutersem poseł PiS, Henryk Kowalczyk. Informacja o planowym podatku spowodowała, że wszystkie banki trochę zyskały na wycenach.