Leasing samochodów osobowych napędza wyniki całej branży i wciąż jest najczęściej wybieranym celem przez leasingobiorców. W pierwszych trzech miesiącach segment aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony wzrósł o blisko 20% w ujęciu rocznym.

Firmy leasingowe nie zwalniają tempa i nadal prezentują wzrosty wyników sprzedaży. I kwartał 2017 dla leasingu był udany, co pokazuje najnowszy raport Związku Polskiego Leasingu. Wprawdzie dynamika wzrostu rok do roku nieco spadła – do 12,7%.

W tym czasie segment aut osobowych i dostawczych wzrósł o blisko 20 procent – dokładnie 19,7%. W ubiegłym roku było to ponad 33%. Sam segment aut osobowych, bez dostawczych, wzrósł pod względem wartości o blisko 23% (22,85), natomiast pod względem ilości o blisko 21 procent (20,72%).

Kto zyskał najwięcej?

Liderem segmentu aut osobowych w Polsce pod względem wartości jest zdecydowanie Volkswagen Leasing, który sfinansował pojazdy o wartości ponad 812 milionów złotych. Drugi leasingodawca w zestawieniu, Grupa Idea Getin Leasing, może pochwalić się wynikiem o ponad 130 milionów złotych mniejszym. Pod względem ilościowym jednak do GIGL jest zdecydowanie pierwszą firmą leasingową w Polsce. Jedyną, która przekroczyła ponad 9 tysięcy sztuk.

Pod względem dynamiki wzrostu najwięcej zyskał Millennium Leasing. Firma, która dotychczas nie była kojarzona z segmentem aut osobowych. Jednak już ubiegły rok pokazał, że firmy, które zyskały najwięcej w segmencie aut osobowych, zyskały również najwięcej ogólnie.

Bardzo dobre wyniki sprzedaży nowych aut w Polsce ewidentnie idą w parze z wynikami firm leasingowych. Co więcej ostatnie wyniki sprzedaży aut pokazują, że coraz lepiej sprzedają się auta klasy premium, a te w dużej mierze są finansowane leasingiem.

Najnowsze zestawienie ZPL nie podaje szczegółowych danych m.in od BMW Financial Services, który w zeszłym roku notował podobną dynamikę co Volkswagen Financial Services. Jeżeli przyjmiemy szacunek, że ponad połowa aut BMW była finansowana leasingiem jak to miało miejsce w ubiegłym roku, dokładnie 58%, to według naszych szacunków ponad 2100 aut BMW zostało sfinansowanych leasingiem. Jednak każdy kij ma dwa końce i istnieje ryzyko, że nagłe wyhamowanie sprzedaży nowych aut może mieć wpływ na wyniki branży leasingowej. Zwłaszcza tej nastawionej przede wszystkim na finansowanie aut osobowych.

Firmy leasingowe wciąż rozszerzają swoją ofertę. Forma leasingu z wysokim wykupem tzw. leasing z niską ratą, jest już dostępna w większości sieci dealerskich. Co więcej, firmy leasingowe oprócz firm i przedsiębiorstw mają już oferty dla klientów indywidualnych. To pozwala przypuszczać, że rynek ten będzie się jeszcze dynamicznie rozwijał.

Leasing aut osobowych I kwartał 2017