wykup końcowy leasing

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zewnętrznego. Możemy w tym momencie wyleasingować praktycznie wszystko. Firmy leasingowe jednak cały czas udoskonalają i rozszerzają swoje produkty w celu zdobycia przewagi nad konkurencja. Jednym z przykładów jest możliwość rozłożenia wykupu końcowego na raty.

Raiffeisen Leasing wprowadził jakiś czas temu możliwość rozłożenia wykupu końcowego na raty. Może to być ciekawa propozycja dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się lub byli „zmuszeni” na większy wykup końcowy. Nie muszą wtedy wykładać dużej ilości gotówki na wykup końcowy leasingu. Może to być szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy mają wykup większy niż 10% od wysokiej wartości początkowej urządzenia czy maszyny.

Jak to działa w praktyce. Przykładowo przedmiotem leasingu jest maszyna, której wykup końcowy wynosi 20%, a okres leasingu to 3 lata. Przyjmijmy, że wartość takiej maszyny to 200 tys PLN czyli wykup będzie przedsiębiorcę kosztował 40 tys PLN. Żeby nie tracić płynności finansowej taki leasingobiorca może rozłożyć sobie ten wykup na raty. Spłaca go jednak w ratach nie po okresie leasingu, a w jego trakcie. Niejako nadpłaca raty czynszu leasingowego i na koniec okresu leasingu dostaje fakturę VAT na kwotę wykupu.

Jak mówią przedstawiciele Raiffeisen Leasing sami przedsiębiorcy wykazywali zainteresowanie takim rozwiązaniem bo łatwiej im zebrać mniejsze opłaty miesięcznie niż całość na koniec umowy.

Rozwiązanie dość proste i tak naprawdę każdy może w ten sposób spłacić wykup niezależnie od leasingodawcy. W teorii każdy kto skorzysta z takiej formy leasingu może odkładać miesięcznie daną kwotę nadpłaty indywidualnie. Np. na konto oszczędnościowe, lokatę etc. Przy takim „oszczędzaniu” potrzebna jest jednak samodyscyplina. Teoretycznie można zaoszczędzić jednak więcej niż przy umowie z Raiffeisen Leasing bo tutaj nadpłaty nie są w żaden sposób oprocentowane, a zdecydowanie się na indywidualne konto oszczędnościowe czy też lokatę, możemy trochę zarobić.

Niemniej jednak, oferta wydaje się dość ciekawa. Zwłaszcza z takiego punktu widzenia, że zdecydować się oszczędzać niektórym trudno, dlatego spora grupa osób decyduje się na kredyt i woli płacić miesięczne raty niż odkładać na dany cel.