Joint venture Volkswagena, Forda, Daimlera i BMW.

Połączenie sił w realizację wspólnego projektu energetycznego motoryzacyjnych gigantów wskazuje nam, kierowcom, w którą stronę zmierza motoryzacyjny świat. W stronę napędu elektrycznego. Volkswagen Group, Ford Motor Company, Daimler AG i BMW Group wspólnie będą budować, w ramach współpracy typu joint venture, sieć szybkich ładowarek samochodowych na terenie Europy.

Podjęcie takiej współpracy oznacza szybkie zmiany do obecnych warunków. Głównym problemem dla samochodów elektrycznych jest właśnie ładowanie, a konkretnie mała sieć ogólnodostępnych ładowarek. Brak odpowiedniej infrastruktury powoduje umiarkowane, żeby nie powiedzieć małe, zainteresowanie samochodami elektrycznymi. O ile w dużych miastach europejskich ładowarki nie są aż tak dużym problemem o tyle ich obecność przy autostradach czy drogach szybkiego ruchu jest bardzo ograniczona. To powoduje, że samochody elektryczne są głównie wykorzystywane jako środek transportu z punktu A do B w mieście.

Czy Samsung się podzieli?

Samsung w chwili obecnej jest firmą rodzinną, należy dodać gigantyczną firmą rodzinną, zarządzaną przez rodzinę Lee. Jak podaje agencja Reuters, pojawił się pomysł, żeby firmę przekształcić w holding co spowodowałoby jednocześnie podział wewnątrz firmy, ale również wzmocnienie pozycji wszystkich współzarządzających obecnie wiceprezesów firmą – Lee Jae-yong i jego sióstr Lee Boo-jin i Lee Seo-hyun – dzieci prezesa Lee Kun-hee. Według przekazanych informacji nie podjęto jeszcze ostatecznego planu podziału firmy. Analizowanych jest kilka scenariuszy. Niemniej jednak udziałowcy giganta wydają się być zadowoleni niezależnie od wybranej opcji. Dlaczego?

Podział firmy pozwoli uwolnić z firmy część pieniędzy dla inwestorów w postaci dywidendy. A pieniędzy do podziału jest ogromna liczba – ok 70 miliardów dolarów. Tyle firma ma zgromadzonych funduszy na kontach. Plan podziału, jaki by miał nie być, jest w dużej mierze wymuszony właśnie w dużej mierze przez inwestorów, którzy nie chcą by firma podzieliła losy firmy Apple, która posiada ogromne nadwyżki pieniędzy na kontach bez konkretnego planu co dalej.