tesla model 3

Samochody marki Tesla są często porównywane do produktów firmy Apple. Przede wszystkim obie, za sprawą marketingu, który potrafi przekonać, że właśnie na ten produkt czekaliśmy całe życie. Tak też jest z Tesla Model 3, samochodem, którego jeszcze nie ma a już odnotował rekordową sprzedaż.

Elon Musk, właściciel marki Tesla, podobnie jak nieżyjący już Steve Jobs, ma na tyle charyzmatyczną osobowość, że idą za nim i jego produktami tłumy. Kilka dni temu marka Tesla zaprezentowała nowy Model 3. Zaprezentowała to dość dużo powiedziane – pokazała projekt elektrycznego auta, które w wersji fizycznej ma być dostępne w 2017. To nie przeszkodziło zebrać zamówień na szacowaną kwotę ponad 11 miliardów dolarów!

Szef marki poinformował przez twittera (na którym zresztą można dowiedzieć się wielu rzeczy odnośnie nowego modelu), że w ciągu pierwszych 36 godzin zostało zamówionych ponad 276 tys egzemplarzy o średniej wartości 42 tys USD. To daje blisko 11,6 miliarda dolarów przychodu.

Elon Musk twitter

Pamiętajmy, że mówimy o samochodzie, który powinien trafić do produkcji w 2017. Jak zresztą skomentował to sam Elon Musk (na twitterze bo gdzież by indziej) w ciągu 24 godzin firma „zarobiła” 7,5 miliarda dolarów. Co ciekawe w całym ubiegłym roku Tesla sprzedała trochę ponad 50 tys egzemplarzy swoich samochodów na całym świecie.

Na czym polega fenomen Tesla Model 3?

Po pierwsze to pierwszy samochód marki, który ma być dostępny dla klienta masowego. Cena podstawowa to 35 tys dolarów, choć model w wyposażony w pełną opcję to wydatek sięgający nawet 60 tys dolarów. Jak podaje Musk – średnia cena zamówionych już egzemplarzy to 42 tys dolarów. Firma do 2020 roku chce sprzedawać ok. 500 tys Modelu 3 rocznie. Chyba właśnie znacznie niższa cena od większego i zbierającego bardzo dobre recenzje modelu S spowodowała, że zainteresowanie jest tak duże. Co więcej, kuszącym może być fakt oszczędności podatkowych dla właścicieli oraz jeżdżenie praktycznie za darmo. Trzecim argumentem mogą być osiągi. SUV – Model X – przyspiesza 0-100 km/h w czasie 3,8 sekundy w standardzie lub nawet w 3,2 sekundy po upgradzie oprogramowania! Dla porównania Ferrari Enzo pierwszą setkę osiąga po 3,14 sek.

Samochód według ostatnich informacji ma mieć standardowo napęd na tyle koła lub opcjonalnie na wszystkie.

[Aktualizacja] Jak podał Elon Musk na swoim koncie na twitterze zamówione auta najprawdopodobniej trafią do odbiorców dopiero w 2018. Jest to spowodowane zainteresowaniem przekraczającym pierwotne plany firmy.

elon musk tt status