W najbliższych miesiącach z rynku znikną marki FM Banku PBP – BIZ Bank i Banku Smart. Jednak to nie jedyne banki, które znikną z rynku. O ile obie marki są stosunkowo nowymi i małymi bankami na rynku, można nawet użyć sformułowania niszowymi to najprawdopodobniej to ostatni czas gdy na rynku funkcjonują jeszcze niektóre duże i znane marki bankowe…

Konsolidacja rynku dotyczy praktycznie każdego rynku. W przypadku banków nie ma wyjątków – małe banki, a czasem (w ostatnim czasie coraz częściej) SKOK-i są przejmowane przez większe podmioty. W wyniku przejęć słabsza, przede wszystkim pod względem marketingowym, marka zostaje z rynku wycofana. Tak było w dalszej lub bliższej przeszłości w przypadku Nordea Banku (PKO BP), Meritum Banku (Alior Bank), Sygma Bank (BGŻ BNP Paribas). Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku BPH, który został przejęty przez GE Money Bank, ale to marka przejmowana według specjalistów była lepiej kojarzona przez klientów i pozostała na rynku. Znane są dodatkowo przypadki, jak fuzja BGŻ i BNP Paribas oraz Raiffeisena i Polbanku, kiedy obie marki są łączone w jedną. Niespotykanym na rynku, żeby w wyniku fuzji obie marki zniknęły i zostały zastąpione zupełnie nową. Takie zachowanie ma miejsce w przypadku FM Banku PBP – właściciela marek BIZ Bank i Bank Smart. Obie marki już w listopadzie bieżącego roku się połączą – w wyniku czego powstanie Nest Bank, zupełnie nowy brand bankowy. Co więcej, wydaje się, że jego oferta zostanie skierowana do zupełnie innej grupy docelowej niż dotychczas. Bank nie tylko zmienia brand, ale całą politykę kredytową.

Tych banków praktycznie już nie ma:

BPH

Bank należy już praktycznie do Alior Banku, ale bez obsługi kredytów hipotecznych. Jednocześnie BPH zaprzestał przyjmowania wniosków o kredyty hipoteczne. Oznacza to, że obsługiwane są jedynie kredyty już udzielone lub te w trakcie udzielania. Z nieoficjalnych informacji wiemy jedynie, że doradcy hipoteczni będą pracować dla BPH maksymalnie do końca roku, później klientom pozostanie najprawdopodobniej obsługa poprzez infolinię. Przyszłość banku jest w chwili obecnej zagadką. Na dalsze informacje będziemy musieli poczekać.

Bank Smart i BIZ Bank

nestbank
Strona startowa nowego banku Nest

Obie marki nie tyle znikną z rynku co będą funkcjonowały razem jako nowy podmiot – Nest Bank. Bank mobilny – Smart i bank dla małych przedsiębiorców – BIZ Bank w wyniku połączenia mają stać się bankiem rodzinnym – Nest. W całej Polsce ma powstać sieć 350 oddziałów banku. Zarówno placówek własnych jak i franczyzowych. O produktach nowego banku nie wiemy zbyt wiele. Jak podaje Wojech Boczoń przez prnews.pl, bank pozostawi „smartowe”, bezwarunkowe konto za zero. Co z produktami oferowanymi przez BIZ Bank? Nie wiadomo.

Pozostaje (jeszcze) Raiffeisen Polbank

Zmiana właściciela polskiego oddziału Raiffeisena jest praktycznie przesądzona. Niewiadomą pozostaje jednak, kto kupi i kiedy Raiffeisen Polbank. W teorii, w ciągu najbliższych 10 dni powinniśmy dowiedzieć się jak podział banku oraz transakcja z przyszłym nabywcą – bankiem z GPW – będzie wyglądać. W praktyce jednak może się okazać, że Raiffeisen nie będzie podzielony, a jego sprzedaż odbędzie się poprzez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).  Ktokolwiek to zrobi zapewne markę zastąpi.