viv, asystent głosowy, rywal siri, alexy i cortany

Viv to nowy asystent głosowy, który stworzyli ci sami ludzie, którzy przynieśli światu Siri. Viv jednak jak zapewniają twórcy to projekt znacznie bardziej zaawansowany niż jego pierwowzór.

Siri, Alexa i Cortana to najbardziej znani na świecie asystenci wirtualni dla produktów Apple, Amazon i Microsoft. Tajemniczy projekt o nazwie Viv ma zostać ich pogromcą. Obiecują to deweloperzy, którzy stworzyli w przeszłości Siri, chyba najpopularniejszego asystenta głosowego na świecie. W 2010 sprzedali swój projekt do Apple. Od tamtego czasu Siri nie rozwinęła się tak jak życzyliby sobie tego twórcy – Dag Kittlaus i Adam Cheyer. Dlatego od 2014 pracują nad Viv, który zaprezentowany ma zostać właśnie dzisiaj.

Asystent głosowy w większości przypadków, przynajmniej obecnie, jest wykorzystywany jako ciekawy gadżet. Viv, według twórców, ma być asystentem o wiele wiele lepszym. Przede wszystkim ma umieć więcej od konkurencji. Ma „wyłapywać” polecenia w trakcie „naturalnej” konwersacji. Przykładem, którzy podają twórcy jest zamawiania po raz pierwszy w historii pizza przez Viv. Deweloperzy wydali polecenie asystentowi, aby zamówił pizzę z najbliższej pizzerii. Viv dopytał, jakie pizze chcą zamówić i kilkadziesiąt minut później w drzwiach biura pojawił się dostawca pizzy z 4 zamówionymi pizzami. Główną zaletą projektu jest brak konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji. Viv robi wszystko samodzielnie.

Nowy asystent, według idei jego twórców, ma być przede wszystkim integrowany z większą ilością urządzeń niż jego konkurencja. Innymi słowy nie jest przypisany do konkretnego urządzania czy producenta. To ma mu dać znacznie większą uniwersalność. Jednak jak mówią w wywiadzie udzielonym magazynowi Esquire zainteresowanie branży ich produktem jest duże. Propozycje zakupu złożyli podobno Facebook i Google. Rezultat rozmów nie został jednak podany do publicznej wiadomości.

Twórcy asystenta głosowego Viv, w tym momencie twierdzą, że priorytetem jest zintegrowanie go z jak największą ilością platform. Dzięki temu Viv będzie mógł np. samodzielnie porównać i automatycznie zarezerwować najtańsze bilety do kina na wybrany film lub zarezerwować stolik w restauracji.