Viv, asystent głosowy, którego powinny się obawiać Siri, Alexa i Cortana?

Siri, Alexa i Cortana będą miały konkurencję w postaci nowego asystenta głosowego

Viv to nowy asystent głosowy, który stworzyli ci sami ludzie, którzy przynieśli światu Siri. Viv jednak jak zapewniają twórcy to projekt znacznie bardziej zaawansowany niż jego pierwowzór.

Siri, Alexa i Cortana to najbardziej znani na świecie asystenci wirtualni dla produktów Apple, Amazon i Microsoft. Tajemniczy projekt o nazwie Viv ma zostać ich pogromcą. Obiecują to deweloperzy, którzy stworzyli w przeszłości Siri, chyba najpopularniejszego asystenta głosowego na świecie. W 2010 sprzedali swój projekt do Apple. Od tamtego czasu Siri nie rozwinęła się tak jak życzyliby sobie tego twórcy – Dag Kittlaus i Adam Cheyer. Dlatego od 2014 pracują nad Viv, który zaprezentowany ma zostać właśnie dzisiaj.

Asystent głosowy w większości przypadków, przynajmniej obecnie, jest wykorzystywany jako ciekawy gadżet. Viv, według twórców, ma być asystentem o wiele wiele lepszym. Przede wszystkim ma umieć więcej od konkurencji. Ma „wyłapywać” polecenia w trakcie „naturalnej” konwersacji. Przykładem, którzy podają twórcy jest zamawiania po raz pierwszy w historii pizza przez Viv. Deweloperzy wydali polecenie asystentowi, aby zamówił pizzę z najbliższej pizzerii. Viv dopytał, jakie pizze chcą zamówić i kilkadziesiąt minut później w drzwiach biura pojawił się dostawca pizzy z 4 zamówionymi pizzami. Główną zaletą projektu jest brak konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji. Viv robi wszystko samodzielnie.

Nowy asystent, według idei jego twórców, ma być przede wszystkim integrowany z większą ilością urządzeń niż jego konkurencja. Innymi słowy nie jest przypisany do konkretnego urządzania czy producenta. To ma mu dać znacznie większą uniwersalność. Jednak jak mówią w wywiadzie udzielonym magazynowi Esquire zainteresowanie branży ich produktem jest duże. Propozycje zakupu złożyli podobno Facebook i Google. Rezultat rozmów nie został jednak podany do publicznej wiadomości.

Twórcy asystenta głosowego Viv, w tym momencie twierdzą, że priorytetem jest zintegrowanie go z jak największą ilością platform. Dzięki temu Viv będzie mógł np. samodzielnie porównać i automatycznie zarezerwować najtańsze bilety do kina na wybrany film lub zarezerwować stolik w restauracji.