Uber został wyrzucony z Włoch

Uber został wyrzucony z Włoch przez tamtejszy sąd za nieuczciwą konkurencję. To kolejny europejski kraj, który w ostatnim czasie przewoźnik opuszcza.

Najbardziej znany przewoźnik osobowy na świecie nie ma w ostatnich miesiącach powodów do zadowolenia. Po akcjach typu #deleteuber, oskarżeniach o molestowanie, dochodzą wymuszone wycofywania się z rynków europejskich.

W Polsce firma również doświadczyła ostrej krytyki ze strony firm taksówkarskich, ale nic nie wskazuje na to by miała powody do niepokoju, że prawnie będzie zmuszona do opuszczenia Polski.

Tymczasem, Uber został wyrzucony z Włoch zgodnie z wyrokiem tamtejszego sądu za praktyki nieuczciwej konkurencji. Rzymscy taksówkarze złożyli przeciw firmie pozew o nieuczciwą konkurencję. Sąd orzekł, że firma faktycznie ma znaczną przewagę nad tradycyjnymi taksówkami. Przewagę, która według sądu jest nielegalna, przez co nakazał on, żeby firma w ciągu 10 dni całkowicie wycofała się z całych Włoch. Według rzymskiego sądu przewaga Ubera polegała na nieprzestrzeganiu prawa transportowego przez co tradycyjni taksówkarze nie mogli konkurować przede wszystkim ceną z przewoźnikiem.

Kilka tygodni temu z podobnej przyczyny Uber rozpoczął proces wycofywania się z Danii, gdzie weszło nowe prawo odnośnie przewozu osób.

Należy dodać, że brak zachowania terminu 10 dni we Włoszech będzie skutkował dla firmy 10 tys euro kary dziennie (3,65 miliona rocznie). Co ciekawe, jak donosi TechCrunch Uber nadal we Włoszech działa i zapowiedział apelację od wyroku twierdząc, że włoskie prawo jest przestarzałe i nie stawia na pierwszym miejscu dobra klienta.