uber brokerem finansowym

Uber – firma, która namieszała już na rynku przewozu osób w kilkudziesięciu krajach – ma szansę zrewolucjonizować rynek finansowy. Brett King, założyciel mobilnego banku Moven, uważa, że już teraz jest startup jest w stanie pozyskać więcej rachunków niż Wells, Bank Of America i Chase razem wzięte. Uber brokerem finansowym?

Uber na koniec zeszłego roku był wyceniany na około 50 mld dolarów, a trzeba pamiętać, że to wciąż startup. Jednak nie sama wartość jest tu najważniejsza, a jej zasięg. W grudniu firma „zatrudniała” ok. 1,1 miliona kierowców na całym świecie, najwięcej w Stanach Zjednoczonych gdzie powstała. Obecnie jest obecna w ponad 360 miastach w 64 krajach – liczby te wciąż rosną.

Potencjał firmy, jako brokera/pośrednika dla instytucji finansowych jest ogromny. Kierowcy (tzw. partnerzy firmy) muszą posiadać albo kartę typu charge lub rachunek, żeby móc pobrać prowizję od firmy. Klient Ubera nie płaci bowiem gotówką za przejazd, a kartą na rachunek firmy, która później rozlicza się z kierowcą. W chwili obecnej jak mówi informacja na stronie firmy przelewy są robione raz na tydzień lub dwa. Co równie istotne, według badań aż 30% kierowców Ubera w USA nie miało nigdy wcześniej rachunku bankowego. Do rozliczeń z firmą jest on im niezbędny. Gdzie będą oni szukać rachunku jak nie w firmie, która może im go założyć z automatu, przez aplikację zgłoszeniową? W tym momencie Uber jeszcze rachunków nie prowadzi ani nie zakłada, ale jak podają informacje prasowe – prace nad taką usługą są w toku. Według serwisu Quartz prace na takim rozwiązaniem trwają już on listopada ubiegłego roku.

Drugim rodzajem produktów finansowych w jakich Uber ma olbrzymi potencjał to leasing i kredyt samochodowy. Ta usługa już działa w Stanach. Partnerzy firmy mogą korzystać ze specjalnych ofert, przygotowanych z myślą o kierowcach firmy Uber na wybrane modele takich marek jak Ford, Toyota, Volkswagen, auta marek GM, Chrysler, Nissan oraz Hyundai. Firma wymaga pewnego standardu wykorzystywanych aut więc taka oferta wydaje się naturalna. W tym przypadku Uber jako partnera finansowego wybrał markę Santander.

Zanim powyższe rozwiązania trafią poza rynek USA minie jeszcze trochę czasu. Jednak z drugiej strony firma wciąż rozwija się w bardzo szybkim tempie i zdobywa coraz to nowsze rynki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here