Allegro w Niemczech

Markę Allegro zna najprawdopodobniej każdy internauta w Polsce. Serwis aukcyjny ma status niekwestionowanego lidera rynku, którego wkład w rozwój rynku e-commerce w Polsce jest ogromny. O sile serwisu Allegro niech świadczy fakt, że jako jeden z niewielu potrafił skutecznie oprzeć się eBay-owi. Allegro wchodzi do Niemiec.

Serwis zaczął swoją działalność w 1999 roku i choć jest bardzo mocno kojarzony z Polską, jego założycielem był Holender. Obecnie Allegro to główna marka w grupie, która posiada większościowe udziały między innymi w Ceneo, OLX (dawna tablica.pl) czy otoMoto. Co więcej to właściciel serwisu transakcyjnego PayU. Obecnym właścicielem platformy jest Naspers. Ciekawostką może być fakt, że serwis finansowy bankier.pl również przez jakiś czas był częścią ówczesnej Grupy Allegro.

Allegro wchodzi na niemiecki rynekZałożeniem początkowym platformy były aukcje przedmiotów. Dziś Allegro to swego rodzaju galeria handlowa, gdzie zdecydowana większość przedmiotów jest sprzedawana przez sklepy z określoną odgórnie ceną. Statystycznie około 1/3 ludności naszego kraju jest użytkownikiem serwisu, który podaje, że ma 14 milionów użytkowników. Te liczby pokazują jak duży jest zasięg i wpływ serwisu na rynku polskim.

Wkład marki Allegro w rozwój rynku e-commerce w Polsce jest praktycznie nieoceniony. Nie tylko ze względu na wielkość podaży produktów i zasięg działania, ale również przez system transakcyjny, systemy dystrybucji etc. Allegro zrewolucjonizowało rynek, który praktycznie tworzyło. Oczywiście, nie same zalety wiążą się z serwisem, ale trzeba sprawiedliwie oddać, że najprawdopodobniej (a nawet prawie na pewno) rynek sprzedaży internetowej wyglądałby zupełnie inaczej. Jednym słowem, Holender, Arjan Bakker, wyczuł rynek i jego potrzeby w Polsce jak nikt inny.

Od jakiegoś czasu serwis próbuje wchodzić na inne rynki europejskie. Obecnie w dwóch krajach Allegro udało się zaistnieć – w Czechach i na Ukrainie. Na tych rynkach serwis jest dostępny pod nazwą Aukro. To główna różnica między Allegro a eBay. Amerykański serwis wszędzie gdzie jest dostępny jest obecny pod tą samą nazwą, taką samą domeną internetową z odpowiednim rozszerzeniem…