sprzedaż aut w Polsce w czerwcu 2016

Sprzedaż aut osobowych bije kolejne rekordy. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) tegoroczny czerwiec był pod względem sprzedaży nowych aut najlepszym szóstym miesiącem od dziesięciu lat. Sprzedaż aut osobowych w czerwcu 2016 była o 27% większa niż rok temu.

Według raportu PZPM w czerwcu najlepiej sprzedawały się Skoda, Volskwagen, Toyota, Ford, Opel i Dacia. Raport pokazuje jednak, że nowe samochody w znacznej większości kupują firmy, w tym firmy leasingowe i te specjalizujące się w wynajmie długoterminowym. Co więcej firmy kupują inne marki niż osoby prywatne…

W czerwcu przebojem wśród osób prywatnych była Dacia – 4. miejsce wśród marek i blisko 107% wzrost zainteresowania w porównaniu z rokiem ubiegłym. Firmy najbardziej ceniły sobie Skodę, ale to Toyota miała miała największy wzrost w porównaniu do 2015 – prawie 51%.

Jakie samochody w czerwcu najczęściej kupowały firmy?

0011

Pierwsza trójka to:

  • Skoda
  • Volkswagen
  • Ford

Jak widać blisko rok po aferze spalinowej koncern VW ma się w Polsce dobrze. Niestety raport PZPM nie podaje jak dużo z tych aut było zasilanych silnikami diesla. Trzecie miejsce zajął Ford, który wyprzedził Toyotę. TOP 5 uzupełnia Opel. Co ciekawe, największą dynamikę sprzedaży z tzw. TOP 20 (firm, które sprzedawały się najlepiej) osiągnął Seat z blisko 58% wzrostem.

Jakie modele aut wybierają firmy?

0012

W firmach króluje Skoda Octavia. Największą dynamikę wzrostu względem ubiegłego roku zanotowała jednak Toyota Yaris, typowe auto flotowe. Z zestawienia wypadły Volkswageny – Passat i Golf. Ich miejsce zajął Focus i wspomniana już Yaris-ka. Od początku roku najwięcej zyskują Skoda Fabia i Toyota Avensis względem wyników ubiegłorocznych. Oba model sprzedały się w pierwszym półroczu 2016 o około 71% lepiej niż rok wcześniej.