sprzedaż nowych samochodów w kwietniu 2016, kredyty drożeją przez podatek

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…Z jednej strony sprzedaż samochodów osobowych spadła względem ubiegłego miesiąca, ale jednocześnie jest to najlepszy kwiecień od ponad 10 lat. Jednocześnie od początku roku sprzedaż nowych aut wzrosła o ponad 16% rok do roku.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował dane sprzedaży nowych samochodów osobowych oraz małych samochodów dostawczych do 3,5t. Wzrost w samym kwietniu 2016 wyniósł ponad 22% względem czwartego miesiąca ubiegłego roku. Chociaż ogólna sprzedaż spadła względem marca o 11%, jest to najlepszy wynik dla miesiąca kwietnia od 2005 roku. Ogólnie zarejestrowano blisko 158,5 tys nowych aut (osobowych i dostawczych razem) od początku bieżącego roku.

Kto jest liderem sprzedaży?

W kwietniu wszystko wróciło do starego porządku – liderem na rynku jest ponownie Skoda, druga Toyota a trzeci Volkswagen, dość nieoczekiwany lider rynku w ubiegłym miesiącu. Pierwszą piątkę uzupełniają marki Opel i Ford. Co więcej, Skoda sprzedała nowych samochodów więcej niż w marcu 2016 (+5,1%) w przeciwieństwie do większości producentów z pierwszej dwudziestki. Pozostałe marki, z TOP 20, które odnotowały wzrost do ubiegłego miesiąca to KIA, Renault, Hyundai, Mazda i Honda. Największy spadek miesiąc do miesiąca dotknął natomiast Nissana (- 53,6%) i Volvo (- 46,3%). Nissan jako jedyny w zestawieniu odnotował spadek sprzedaży zarówno porównując sam kwiecień 2016 z 2015 jak i w podsumowaniu pierwszych czterech miesięcy.

Jakie modele wybierają firmy, a jakie osoby prywatne?

Firmy w kwietniu najczęściej kupowały Skodę Octavię, natomiast druga w zestawieniu Fabia – odnotowała 23,5% wzrost względem marca. Większym wzrostem dynamiki sprzedaży cieszyły się tylko Renault Clio (+56,1%), Seat Ibiza (+43%), Toyota Yaris (+33,9%), Hyundai Tuscon (+25,2%) i Toyota RAV4 (+26,9%). Z zestawienia dwudziestu najczęściej wybieranych modeli wypadł cieszący się dotychczas dużym zainteresowaniem model XC60 od Volvo.

TOP 3 dla firm
Najczęściej wybierane modele przez firmy w kwietniu 2016

Rynek samochodów dla firm wzrósł w kwietniu 2016 w porównaniu do ubiegłego roku wzrósł o ponad 26%, natomiast względem marca stracił blisko 11%.

Klienci indywidualni najczęściej wybierają samochody Toyoty, Opla i Skody przed Kia i Volkswagenem. Większość producentów sprzedało więcej samochodów osobowych w kwietniu bieżącego roku niż ubiegłym. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że zajmująca trzecie miejsce Skoda sprzedała samochód osobowych ponad 15% mniej.

Klienci indywidualni wybierają inne modele niż firmy. Najpopularniejszym modelem wśród klientów prywatnych jest Opel Astra przed Toyotą Yaris, Skodą Fabią, Dacią Duster i Toyotą Auris. Z powyższych tylko Duster sprzedawał się w kwietniu lepiej niż marcu (+14%) co pozwoliło mu przesunąć się o 2 pozycje w górę w porównaniu do marca 2016.

TOP3 osoby prywatne
Trójka najczęściej wybierana przez osoby prywatne w kwietniu 2016

Samochody dostawcze do 3,5t w kwietniu

Rynek samochodów dostawczych do 3,5t stracił w kwietniu niewiele ponad pół procenta w porównaniu do marca, natomiast w porównania do kwietnia z 2015 zyskał ponad 31%. Zdecydowanym liderem rynku jest Fiat przed Renault, Fordem i Peugeotem. Piąte miejsce zajmuje Volkswagen. Volkswagen z powyższej piątki odnotował najmniejszy wzrost dynamiki sprzedaży w pierwszych czterech miesiącach tego roku w porównaniu do 2015 (+2,3%). Gorszym wynikiem może pochwalić się tylko Toyota z 10% mniejszą tegoroczną sprzedażą niż w roku ubiegłym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here