Sprzedaż aut w maju 2016

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował wyniki sprzedaży samochodów osobowych oraz aut dostawczych do 3,5t w maju tego roku. Majowe wyniki są najlepsze w ostatnich 10 latach, ale dynamika sprzedaży w tym roku spada…

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZMP) opublikował raport sprzedaży nowych samochodów w maju 2016. Od początku roku samochodów osobowych sieci dealerskie sprzedały więcej niż w latach ubiegłych. Porównując dany miesiąc tego roku z analogicznym okresem w roku ubiegłym lub w latach wcześniejszych, sprzedaż wzrosła. Niemniej jednak dynamika sprzedaży w każdym następnym miesiącu spada. Czyli, choć tegoroczny maj był najlepszym „majem” w ciągu ostatnich 10 lat to jednak sprzedaż spadła w porównaniu do kwietnia 2016. Kwiecień również był gorszy dla dealerów niż marzec. Jest to jednak sezonowy trend, który można zaobserwować każdego roku.

W porównaniu do maja z ubiegłego roku nowych aut sprzedało się o ponad 20% więcej, natomiast w całym roku 2016 sprzedaż wzrosła o przeszło 17% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Jakie samochody najczęściej kupowały firmy w maju?

0006Najwięcej sprzedało się aut Skody, przed Volkswagenem i Toyotą. Firmy, można przypuszczać, lubią marki z Grupy Volkswagena. Co istotne Volkswagen jako jedyna marka z pierwszej trójki odnotowała wzrost sprzedaży względem kwietnia. Coroczny trend pokazuje, że sprzedaż samochodów w maju jest mniejsza niż w kwietniu. Volkswagen wynik z marca pokonał o prawie 7,5%. Dominację tej grupy w zakupach firmowych widać jeszcze lepiej gdy spojrzymy jakie konkretnie modele są najczęściej kupowane przez firmy:

0007

Cztery z pięciu najczęściej wybieranych modeli należy do Grupy Volkswagena. Jedynie Opel Astra jest tu przedstawicielem innego koncernu. Co ważne, 4 z 5 powyższych modeli sprzedawały się w maju lepiej niż w kwietniu tego roku. Spadek zanotował tylko Volkswagen Golf. Pozostali sprzedali nieznacznie więcej. Opel Astra jednak sprzedał się o 1/10 lepiej niż w kwietniu. To jednak pozwoliło mu zająć 4 miejsce, za Skodą Oktavią, Fabią i wspomnianym już Golfem. Volvo XC60 zupełnie opuściło listę najczęściej wybieranych modeli przez firmy…