Spada oprocentowanie, ale uwaga na prowizje!

Po ostatnim obniżeniu stóp procentowych możemy zaobserwować sporo artykułów dotyczących spadających cen kredytów. Faktycznie kredyty, zwłaszcza gotówkowe nigdy nie były tak tanie. Banki jednak muszą czymś rekompensować spadające marże. Dlatego niespostrzeżenie od jakiegoś czasu możemy zauważyć rosnące prowizje za uruchomienie kredytu. Nie dawno opisywałem kredyty bez odsetek, a dziś porównamy jakie prowizje pobierają najpopularniejsze banki na rynku. Porównanie obejmuje tylko kredyty gotówkowe. Poniższe zestawienie zakłada tylko kredyty bez UBEZPIECZENIA i żadnych dodatkowych produktów.

BANK Zakres prowizji (w %)
Alior Bank 10,49 – 29,99
BOŚ Bank 8
Meritum 3 – 20
Getin Bank 4,99 – 17,89
BIZ Bank 7
Raiffeisen Polbank 0 – 5
BPH do 19,9
mBank 0 – 12,49
Bank Pocztowy 8,85
PKO BP 7,99 – 8,99
Credit Agricole do 25%
Deutsche Bank 0 – 9

 

Dzisiaj z trudem znajdziemy kredyt z prowizją do standardowych jeszcze nie tak dawno 5%. Jeszcze 13 miesięcy temu BPH miał kredyty bez prowizji hmm…Rekordzistą jest jednak Alior Bank z prowizją prawie do 30%, pożyczając od banku 100 tys PLN, musimy doliczyć od razu 30 tys do oddania + odsetki oczywiście liczone również od prowizji, która jest kredytowana.

Prowizje zazwyczaj są obniżane lub całkowicie banki z nich rezygnują jeżeli klienci decydują się na dodatkowe produkty typu ubezpieczenie, konta etc. Oczywiście ubezpieczenie zawsze jest droższe niż prowizja.

W czasie gdy oprocentowanie jest na rekordowo niskim poziomie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na prowizję, której wysokość nie jest ograniczona przez ustawę.