Dwie firmy, które nieprzerwanie rywalizują ze sobą na rynku technologii – Samsung i Apple – mocno walczą o rynek amerykański. Czyli rodzimy rynek dla iPhone’a. Od czasu kiedy ostatni raz kiedy Samsung był na szczycie sprzedaży w Stanach Zjednoczonych minął prawie rok. W marcu firmie udało się wrócić na szczyt.

Bardzo dobre przyjęcie oraz opinie na temat najnowszego Samsunga Galaxy S7 wpłynęły na bardzo dużą sprzedaż. Wystarczająco dużą by Samsung zgarnął ponad 28% udziałów w rynku i ponownie stał się liderem urządzeń mobilnych na rynku w Stanach. Apple w marcu zdobył nieco ponad 23% udziałów i tym samym spadł na drugą pozycję. Nie tylko ogromna sprzedaż nowego Galaxy S7 wpłynęła na fakt, że Samsung wyprzedził Apple. Na wynik ma również sprzedaż nowego (choć raczej wypadałoby powiedzieć odświeżonego) modelu iPhone SE, która nie była tak duża jak oczekiwała tego firma.

Wyprzedzenie przez Samsunga to nie jedyny problem Apple. Dość szybko zbliża się trzeci największy udziałowiec rynku – LG, który posiada ponad 17% rynku w USA. Co ważne wyniki sprzedaży G5 nie zostały uwzględnione w marcowym badaniu firmy Counterpoint Research, co może sugerować, że różnica między LG a Apple jest mniejsza.

Za wspomnianą trójką uplasowali się:

  • ZTE z 6,6% udziałów w rynku
  • Alcatel z 4,5% udziałów

Znany w Polsce i dość popularny chiński Huawei posiada jedynie 1% rynku w Stanach Zjednoczonych.

Apple nie ma ostatnimi czasy dobrej passy. Model SE został przez rynek przyjęty zdecydowanie poniżej oczekiwań, firma odnotowała spadek przychodów w kwartale – pierwszy raz od 13 lat. Do tego dochodzi przegrany proces w sprawie znaku towarowego „iPhone” w Chinach. Rynku skądinąd bardzo ważnego dla firmy. Tim Cook już poinformował, że sprzedaż smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka w tym roku może spaść poniżej zakładanych poziomów.