samsung smart windshield, inteligentna szyba

Technologia mobilna rozwija się coraz szybciej i coraz bardziej wkracza w nasze życie codzienne. Sterowane smartfonami inne urządzenia czy nawet samochody o dostępie do naszych kont bankowych nie wspominając. Wszystko przenosi się do sieci, a wszystkie produkty stają się SMART.

Fakt, że podłączony do sieci i posiadający odpowiednią aplikację smartfon może łączyć się z inteligentnym zegarkiem czy też może sterować innym przedmiotem elektronicznym nikogo już nie dziwi. Niedawno Volvo poinformowało o planach (już na 2017) wprowadzenia samochodu otwieranego czy odpalanego przez odpowiednią aplikację w telefonie. Kilka dni temu Samsung zaprezentował inteligentny head-up display dla motocyklistów…

Firma Samsung zaprezentowała kilka dni temu szybę smart – Samsung Smart Windshield. Szybę a raczej owiewkę, bo jak na razie tylko motocyklową. Można się jednak spodziewać, że ten wynalazek znajdzie (lub będzie próbował znaleźć) zastosowanie w innych produktach.

Wyświetlacze head-up display, które znane są już od dłuższego czasu z samochodów jeszcze nigdy nie pojawiły się motocyklach. Stąd zrodził się pomysł stworzenia inteligentnej szyby dla motocykli.Szyba została zaprojektowana wspólnie z firmą Yamaha i zaprezentowana w modelu Tricity – trzykołowym skuterze.

Najprościej porównać inteligentną szybę do smartwatch’a i wyświetlacza head-up display znanego z samochodów osobowych. Jest ona połączona z telefonem przez sieć WiFi, dzięki czemu na ekranie szyby pojawią się komunikaty znane z inteligentnych zegarków – wiadomości o przychodzącej rozmowie, wiadomościach. Może również wyświetlać nawigację GPS.

Co ciekawe, kierujący skuterem nie będzie mógł odebrać przychodzącego połączenia w trakcie jazdy. Wiadomość o przychodzącym połączeniu ma być jedynie zaspokojeniem informacji, natomiast, żeby odebrać kierowca będzie musiał się zatrzymać. W innym przypadku „szyba” wyśle wiadomość tekstową do dzwoniącego – “I am riding, call you later” co ma służyć poprawie bezpieczeństwa. Inteligentna szyba Samsunga ma przede wszystkim poprawiać bezpieczeństwo. Faktycznie jadąc na motorze nie sposób rozmawiać jednocześnie przez telefon. Pytanie jednak czy pojawiające się komunikaty na ekranie nie będą rozpraszać jeszcze bardziej.

Trudno w tym momencie domyślić się gdzie skończą się pomysły tworzenia kolejnych rzeczy smart. Wiele wskazuje jednak, że bez smartfonów trudno będzie w przyszłości się obejść ponieważ będą sterowały lub dawały dostęp do przedmiotów życia codziennego.