Dziś #wSkrócie – Samsung Pay, elektryczne Volkswageny i bankomaty zbliżeniowe.

3Samsung Pay będzie dostępny dla urządzeń innych producentów

Elektroniczny portfel Samsung Pay był dotychczas dostępny tylko na urządzeniach producenta. To dość istotnie ograniczało zasięg usługi. To się jednak zmieni. Samsung Pay będzie dostępny dla wszystkich urządzeń z systemem Android KitKat 4.4 lub nowszym co potwierdza oficjalny komunikat firmy na Twitterze. Jednak pod pewnym warunkiem…

Do korzystania z portfela Samsung Pay będziemy musieli mieć oprócz urządzenia z Androidem najnowszy smartwatch Samsunga – Gear S3. Najnowszy zegarek Samsung Gear S3 będzie odpowiadał za konto w Samsung Pay. Tym samym firma w swojej polityce płatności elektronicznych zajęła miejsce gdzieś pośrodku między Apple i Google. Apple Pay jest dostępny tylko dla użytkowników urządzeń z logiem jabłka, Android Pay jest dostępny dla wszystkich urządzeń z systemem od Google. Samsung teoretycznie też, przez co zbliżył się dostępnością do Androida, ale w zamian za połączenie jego produktu z dowolnym urządzeniem innego producenta.

2Barclays wprowadza na rynek bankomaty zbliżeniowe

Brytyjski Barclays wprowadza na rynek nowy typ bankomatów. Płatności zbliżeniowe, zarówno te przy pomocy karty jak i przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych przez aplikacje bankowe lub elektroniczne portfele, zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Ten trend zauważył też brytyjski Barclays. Bank poinformował, że wprowadzi docelowo ok. 600 „bankomatów zbliżeniowych” na terenie Wielkiej Brytanii.

Od zwykłego bankomatu będzie je wyróżnił sposób wypłaty gotówki. Do kwoty 100 funtów wypłaty z bankomatu wystarczy zbliżyć do czytnika kartę lub smartfona. Sama transakcja jest potwierdzana PIN-em. Co więcej, na smartfonie będzie można wcześniej ustalić jaką kwotę chcemy wypłacić i wprowadzić PIN na ekranie naszego telefonu, żeby maksymalnie skrócić czas przy samym bankomacie.

Barclays twierdzi, że nie chodzi tylko o skrócenie czasu, ale również o kwestię bezpieczeństwa. Wypłacając pieniądze przy pomocy karty zbliżeniowo nie wprowadzamy jej fizycznie do czytnika przez co występuje tutaj ryzyku skimmingu.

1Volkswagen może zbudować własną fabrykę akumulatorów

Koncern Volkswagena najprawdopodobniej ma już dość afery spalinowej, która już zdążyła kosztować go krocie, a wydaje się, że echo skandalu będzie jeszcze długo się powtarzać. Już kilka miesięcy temu koncern w oficjalnym komunikacie informował o planach skupienia się na samochodach elektrycznych. Mało tego, w ciągu kilku lat postanowił wprowadzić kilkanaście nowych modeli zasilanych elektrycznie. Do 2025 koncern chce by jedną czwartą jego produkcji stanowiły właśnie samochody elektryczne.

Jak powiedział CEO koncernu, Matthias Mueller,  agencji Reuters „Jeżeli jedna czwarta naszych aut ma być elektryczna w niedalekiej przyszłości to będziemy potrzebować około trzech milionów akumulatorów rocznie” [org. If more than a quarter of our cars are to be electronic vehicles in the in the foreseeable future then we are going to need approximately three million batteries a year,„]

Jednocześnie Volkswagen w ten sposób próbuje ratować część swojej ekipy 30000 pracowników, których postanowił zwolnić. Wybudowana fabryka baterii samochodowych może potrzebować według wstępnych szacunków nawet 9 tys pracowników.

Finanse w firmie na facebooku