leasing w Polsce po I kwartale 2016, auto w firmie

Ostatnio pisaliśmy w serwisie o przejęciu Getin Leasing przez Idea Bank. W wyniku tej transakcji powstanie największa firma leasingowa w Polsce. Jednak proces łączenia się obu marek z jednego holdingu będzie rozłożony w czasie. Jak wygląda po pierwszym kwartale 2016 rynek leasingu w Polsce?

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) przedstawił raport danych za pierwszy kwartał 2016. Zestawienie obejmuje obecnie 30 firm zrzeszonych, w tym kompletnie nową markę Alior Leasing, któremu poświęcimy osobnym wpis. Jak radzi sobie rynek leasingu w Polsce w I kwartale 2016? Można podsumować jednym słowem – wspaniale. Wzrost rok do roku to 23%, co przekłada się na wolumen. W trakcie pierwszych trzech miesięcy firmy leasingowe udzieliły finansowania na ponad 13 miliardów złotych.

Największy udział w finansowaniu mają pojazdy osobowe i ciężarowe do 3,5t – 41,5%, które osiągnęły wynik lepszy o 33% rok do roku. Transport ciężki natomiast osiągnął wzrost ponad 52% w stosunku do I kwartału ubiegłego roku. Segment maszyn i urządzeń odnotował jednak spadek o blisko 9% (dokładnie 8,8%) względem analogicznego okresu w 2015 roku. Rynek leasingu nieruchomości nadal pozostaje praktycznie marginalny z obrotami 83 milionów złotych. W tym segmencie Polska znacznie ustępuje średniej europejskiej.

Jak na razie największą firmą leasingową w Polsce pozostaje EFL. Warto zaznaczyć, że firma podpisuje średnio ponad 130 umów leasingowych dziennie (12210 sztuk), wliczając w to święta i weekendy. Doradcy EFL nie próżnują:) Drugą firmą i jedyną pozostałą z 29 firm, która może się pochwalić średnią ponad 100 umów dziennie to Getin Leasing (10783 sztuk). Getin Leasing jest drugą firmą w Polsce pod względem podpisanych umów, ale dopiero siódmą pod względem wartości umów. Wyraźnie wyprzedzając kolejną – ING – o blisko 200 milionów, ale tracąc do lidera prawie 400 milionów złotych.  Idea Leasing, czyli firma z grupy Getinu, zajmuje 8. miejsce pod względem ilości – 4316 szt. – ale w pod względem wolumenu nie ma jej w pierwszej dziesiątce.


Na uwagę zasługuje Volkswagen Leasing (VWFS), który specjalizuje się w finansowaniu pojazdów głównie z grupy Volkswagena (VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche). Firma znajduje się w 10 największych firm w Polsce zarówno pod względem wartości podpisanych umów (573,03 milionów złotych – 9 miejsce) jak i ich ilości (5350 szt – 7 miejsce).

Która firma najchętniej finansuje pojazdy, a która maszyny i urządzenia spróbuję odpowiedzieć w kolejnych wpisach na temat leasingu w Polsce. W najbliższych dniach pojawi się analiza – co najchętniej finansuje Alior Leasing.