podatek VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało spore reformy w sposobie rozliczania VAT od paliwa przy samochodach osobowych wykorzystywanych w firmie oraz sposobie naliczania ceł. Przedsiębiorcy będą mogli sporo zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Zmiany wchodzą w życie już 1 lipca i są jednymi z większej grupy zmian w przepisać podatku VAT. Jedną z największych i najważniejszych zmian jest możliwość odliczenia VAT od paliwa do samochodu osobowego, który jest wykorzystywany do działalności gospodarczej ale również w celach prywatnych.

Przy prowadzeniu skrupulatnie dużej ilości dokumentów i wykorzystywaniu samochodu w 100% tylko do celów służbowych można odliczyć cały VAT, ale przez skomplikowane procedury i groźbę wysokich kar niewielu przedsiębiorców i firm decyduje się na to rozwiązanie.

Całej stawki VAT niestety nie odliczymy, ale możemy odliczyć połowę kwoty podatku. Co istotne nie będzie potrzeby prowadzenia szczegółowych rejestrów przejazdu tzw. „kilometrówek”, a wystarczy sama faktura VAT. Jak wyliczyli analitycy Taxcare przedsiębiorca może zaoszczędzić ok. 10% ceny na każdym litrze paliwa.

Co istotne odliczeniu podlega stawka VAT (a konkretnie jej połowa) od każdego rodzaju paliwa – benzyny, oleju napędowego i gazu.

W praktyce wygląda to następująco, połowę kwoty podatku VAT z faktury paliwowej odpisujemy od razu, drugą połowę stanowią dla przedsiębiorstwa koszty uzyskania przychodu, co obniża firmie podstawę opodatkowania. Oczywiście rabat należy się tym firmom, które uzyskują przychód bo odliczenia możemy dokonać od VAT-u należnego do wpłaty w Urzędzie Skarbowym. Teoretycznie można domagać się zwrotu nadpłaconego podatku, ale wtedy przedsiębiorca czy firma musi liczyć się z niechybną kontrolą ze strony urzędników. Ta ostatnia nie zachęca pewnie do takiego rozwiązania.

Inną zmianą, która wejdzie również od 1 lipca będzie ujednolicenie rachunku bankowego dla wszystkich izb celnych. Z dotychczasowych 16 oddzielnych rachunków dla każdej z izb celnych zostanie jeden wspólny – dotychczasowy rachunek krakowski. Na ten importerzy będą wpłacać cła i podatki. Zmiana ma ułatwić życie importerów i jednocześnie podnieść skuteczność służ celnych. Jeden rachunek ma zapobiec błędom i pomyłką w robieniu opłat na nie te rachunki.