Jak podaje Ministerstwo Finansów najpóźniej do piątku zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych.

Podpisanie rozporządzenia to spore ułatwienie dla osób mających problemy ze spłatą kredytów we frankach szwajcarskich oraz dla banków, które będą mogły zakwalifikować straty z restrukturyzowanych kredytów jako koszty uzyskania przychodu.

Ograniczeniem, które wskazywane było często przez ekspertów, banki oraz przez osoby fizyczne zadłużone we frankach szwajcarskich, było to, że jakakolwiek restrukturyzacja tego zadłużenia, choćby ustalenie kursu, który nie jest rynkowy, rodzi konsekwencje podatkowe. Czyli korzyść, którą kredytobiorca ma z tytułu restrukturyzacji kredytu jest opodatkowana jako zwykły dochód – wyjaśnia Mateusz Szczurek, minister finansów. –  Z tego opodatkowania zwolnimy podatników w ramach rozporządzenia, które podpiszemy do piątku.

Nowe rozporządzenie zakłada również zwolnienie z obowiązku podatkowego również w przypadku ujemnych stóp procentowych. Obecnie stawka LIBOR, która składa się na oprocentowanie kredytów hipotecznych w walucie wynosi -0,8%.

 W przypadku niektórych kontraktów kredytowych LIBOR plus marża daje ujemne stopy procentowe, ujemne odsetki. Jest to rzecz jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Dziś niektórzy klienci mają ujemne oprocentowanie swoich kredytów i to bank dopłaca im do obsługi, niejako płaci odsetki od kredytu, który sami zaciągnęli – informuje Szczurek. – Ta sytuacja również stanowi dochód klienta i ten dochód zwalniamy z podatku.

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z rozporządzenia. Zwolnieni z podatków będą Ci, którzy umowę podpisali przed 15 stycznie 2015r, czyli przed uwolnieniem kursu franka przez Szwajcarski Bank Narodowy. Drugą ważną kwestią jest, żeby kredytobiorca w momencie umorzenia wykorzystywał daną nieruchomość, która była celem kredytowania na własne cele mieszkaniowe.

Rozporządzenie to dobra wiadomość dla zadłużonych we franku oraz samych banków. Według ankiety KNF najbardziej zaangażowane banki w kredyty frankowe to Millennium i Getin Noble Bank i to one były najbardziej narażone na koszty restrukturyzacji kredytów. Restrukturyzacja kredytów może polegać na m.in. na wydłużeniu okresu spłaty, zmniejszenie rat czy nawet umorzenia części kredytu.

Działania Ministerstwa Finansów to kolejny krok do ulżenia zadłużonym we frankach, o których w ostatnich dniach trochę ciszej w mediach. Jeszcze w styczniu banki zgodziły się na uwzględnianie ujemnej stawki LIBOR, żeby zapobiec panice na rynku, która wybuchła po ogłoszeniu decyzji SNB. Później niektóre banki wyraziły zgodę na przeniesienie zadłużenia na nowo nabywane nieruchomości i zwolnienie hipoteki na sprzedawanych nieruchomościach, na które były zaciągane kredyty w CHF.

Obecnie w Polsce ok. 900 tys osób jest zadłużonych we frankach szwajcarskich. Jesteśmy drugim rynkiem po Austrii pod względem zaciągniętych kredytów w CHF w całej Unii Europejskiej. Łączna wartość tych kredytów to ponad 34 mld euro.