Od 1 kwietnia wchodzi w życie rekomendacja U. Dotyczy ona ubezpieczeń kredytów, a dokładniej braku możliwości nakazania ubezpieczenia przez bank. Obecnie klienci nie mają możliwości wyboru ubezpieczyciela swojego kredytu, a jedynie opcję zaproponowaną przez bank. Ta rekomendacja ma to zmienić.

Obowiązkowe ubezpieczenia dotyczą głównie kredytów gotówkowych, gdzie klient niejako jest „zmuszony” do skorzystania z danej opcji ubezpieczenia, żeby skorzystać z kredytu. Rekomendacja ma to uporządkować. Teraz klient ma być informowany czy bank sam jest ubezpieczycielem czy pośrednikiem ubezpieczeniowym. Nowa ustawa nie zabrania bankom bycia pośrednikiem ubezpieczeniowym, ale klient ma być o tym wyraźnie informowany.

Rekomendacja U kładzie nacisk właśnie na jasną informację dla klienta. Klient ma być świadomy tego co podpisuje. Obecnie ubezpieczenia pakietowe były często traktowane przez klientów jako zło konieczne do uzyskania kredytu. W wielu przypadkach za skorzystanie z ubezpieczenia warunki kredytowe były nieco lepsze niż w opcji bez ubezpieczenia.

Co oznacza wejście w życie rekomendacji dla klientów? Banki nie będą mogły proponować narzuconych z góry ubezpieczeń grupowych, ale nie oznacza to, że nie będą mogły wymagać ubezpieczenia kredytów. Klient będzie mógł dostarczyć ubezpieczenie z dowolnej firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście zakres ubezpieczenia będzie narzucał bank.

W teorii być może nie wygląda to źle, w końcu klient będzie miał większą dowolność w wyborze. Rezygnacja z ubezpieczeń grupowych wpłynie na lepsze dostosowanie ubezpieczenia dla danego klienta przez polisy indywidualne, ale każdy kij ma dwa końce… Ubezpieczenia będą najprawdopodobniej droższe ze względu na ich indywidualny charakter. Co istotne do wejścia w życie rekomendacji U pozostało już kilka dni, a jeszcze żaden z banków nie przedstawił oficjalnych rozwiązań. Czego możemy się spodziewać?

Całkiem prawdopodobne, że czas wydawania decyzji kredytowych w pierwszych tygodniach się wydłuży, ze względu na dodatkową analizę dostarczanych polis ubezpieczeniowych przez klientów. Niektórzy są zdania, że koszty kredytów wzrosną przez straty banków spowodowane mniejszymi przychodami z ubezpieczeń. Byłoby to odwróceniem ostatniego trendu obniżenia się kosztów kredytów. Co przyniesie rzeczywistość musimy jednak poczekać do najbliższej środy…