pożyczka dla firm

Kredyt dla firm na działalność bieżącą to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów finansowania zewnętrznego, który może przybrać różne formy. Forma kredytu na działalność bieżącą ma duże znaczenie dla „kieszeni” kredytobiorców. Przeglądamy niezabezpieczone pożyczki dla firm na działalność bieżącą.

Niezabezpieczony kredyt dla firm na działalność bieżącą (nazywany przez niektóre banki pożyczką) to odpowiednik zwykłego i popularnego kredytu gotówkowego dla osób fizycznych. Jednak w przeciwieństwie do kredytów prywatnych, tutaj zazwyczaj (z 2 wyjątkami) czas kredytowania nie przekracza 60 miesięcy. Niezabezpieczona pożyczka gotówkowa dla firm jest jednak oferowana znacznie rzadziej przez banki niż porównywany kilka dni temu limit w rachunku. Duża część banków nie ma takiego produktu w swojej ofercie – m.in. Deutsche Bank, Bank BPH czy Getin Bank.

W poniższym zestawieniu występują tylko te propozycje kredytów bankowych gdzie od kredytobiorcy nie wymaga się dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości lub gwarancji BGK.

Pożyczka gotówkowa dla firm może być rozłożona nawet na 10 lat (120 miesięcy), natomiast kwota udzielonego kredytu może wynosić nawet pół miliona złotych (Alior Bank i ING). Jednak maksymalna kwota oraz warunki kredytowe w przypadku kredytów gotówkowych w wielu przypadkach zależy od profilu klienta. Kwoty rzędu 500 tys złotych są dostępne dla klientów wykonujących wolny zawód – lekarz, prawnik etc. Zarówno w ING i Alior Banku kwoty dostępne dla pozostałych klientów są mniejsze – 350 tys złotych w przypadku ING i 200 tys złotych w przypadku Alior Banku.

Co różni obecnie pożyczkę gotówkową dla firm od kredytu gotówkowego dla osoby fizycznej to przede wszystkim wysokość prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Poza Alior Bankiem, kwota prowizji wynosi maksymalnie 3,5%. W przypadku kredytów gotówkowych jest to wartość bardzo rzadko spotykana na rynku. Z drugiej strony kredyty przeznaczone na finansowanie działalności bieżącej są zazwyczaj obarczone prowizją za wcześniejszą spłatę kredytu. Tak opłata w przypadku kredytów prywatnych nie występuje.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/17n5REZQKikKDuTFkF1vCjeAM0LnkUHHGruTpUKn3yCs/edit?usp=sharing