który bank jest najlepszy

W ostatnim czasie opublikowano wyniki najlepszych banków w kilku rankingach. Co ciekawe każdy ranking ma swojego zwycięzcę. Wszystko zależy od tego, co w danym zestawieniu było najważniejsze dla organizatora danego rankingu. Czy faktycznie dowiemy się, który bank jest najlepszy?

Rankingów najprawdopodobniej jest znacznie więcej. W serwisie podsumowujemy jedynie 4 rankingi:

 1. Najlepszy bank dla firm wg. magazynu Forbes
 2. Przyjazny bank wg. Newsweek
 3. Gwiazdy bankowości – DGP i PwC
 4. Najlepszy bank wg. miesięcznika Gazeta Bankowa

Każdy z rankingów jest tworzony troszeczkę inaczej i inne kryteria są dla danego zestawienia najważniejsze. Tak według magazynu Forbes najlepszym bankiem dla firm jest Idea Bank, a dla Newsweeka bank Millennium. Natomiast Dziennik Gazeta Prawna i Gazeta Bankowa zgadzają się, że nr 1 w Polsce jest Alior Bank. Czy faktycznie dla przeciętnego klienta te banki będą najlepsze. Cóż, nie zawsze. Jeżeli dla Kowalskiego najważniejsze są inne kryteria niż te, którymi kierowali się organizatorzy rankingów to wyniki mogą okazać się zupełnie inne.

Forbes w swoim rankingu kierował się jakością obsługi w placówkach oraz ilością dostępnych produktów. Najlepsza 10. banków dla firm w tym rankingu wygląda następująco:

 1. Idea Bank
 2. mBank
 3. Alior Bank
 4. PKO BP
 5. ING
 6. BZ WBK
 7. Deutsche Bank
 8. BPH
 9. Raiffeisen Polbank
 10. Citi Handlowy

Newsweek natomiast przegląda banki i oferty dla osób indywidualnych i dzieli je na kilka kategorii:

Najlepszy bank dla Kowalskiego:

 1. Millennium
 2. BGŻ BNP Paribas
 3. mBank

Najlepszy bank w Internecie:

 1. Millennium
 2. mBank
 3. BGŻ BNP Paribas

Najlepsza bankowość hipoteczna:

 1. Millennium
 2. Deutsche Bank
 3. ING

Najlepsza bankowość mobilna:

 1. BZ WBK
 2. mBank
 3. PKO BP

Pierwsza dziesiątka wg DGP i PwC:

 1. Alior Bank
 2. Idea Bank
 3. mBank
 4. PKO BP
 5. ING
 6. Santander
 7. Citi Handlowy
 8. BZ WBK
 9. Millennium
 10. PEKAO S.A.

Gazeta Bankowa uważa jednak, że:

W bankach małych i średnich najlepsi są:

 1. Alior Bank
 2. Idea Bank
 3. Eurobank

W dużych bankach komercyjnych:

 1. PKO BP
 2. BZ WBK
 3. Citi Handlowy

Podobna metodologia tworzenia rankingu wg. DGP i Gazety Bankowej czyli przede wszystkim brane pod uwagę wyniki finansowe pozwoliły na stworzenie podobnych wyników w rankingach.

Wyniki rankingów mogą zaskakiwać. Idea Bank na pewno nie jest bankiem najtańszym dla kredytobiorców, ale inne kryteria pozwoliły mu wygrać ranking Forbesa, podobnie jest z drugim miejscem Deutsche Banku w rankingu Newsweeka. Dla przedsiębiorcy kredyt hipoteczny nie jest już tak atrakcyjny jak dla osób zatrudnionych na etacie lub wykonujących wolny zawód. Millennium również nie ma najlepszych warunków kredytowych, ale zajął w rankingu 1 miejsce.

Co ciekawe, według związku firm deweloperskich najlepszym bankiem jest Getin. Bank, który nie znalazł się w żadnym zestawieniu. To może dowodzić, że każdy bank może być najlepszy dla danej niszy rynku.

Rankingami raczej nie powinniśmy się sugerować przy wyborze oferty bankowej. Banki oczywiście będą się tymi nagrodami chwalić, ale przy wyborze banków kierujmy się ofertą i własną oceną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here