Raiffeisen walczy o klientów 500+

O programie Rodzina 500+ powiedziane zostało już chyba wszystko. Dotychczas poza specjalnymi kontami dedykowanymi klientom, którzy korzystają z programu rządowego banki nie próbowały łączyć polityki kredytowej z pomocą od państwa. Raiffeisen Polbank chce walczyć o klientów z programu 500+ w dość ryzykowny sposób.

Najprawdopodobniej jako pierwszy bank, Raiffeisen Polbank będzie uwzględniał pomoc od państwa jako dochód liczony do zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to, że w Raiffeisen Polbank zdolność kredytowa klienta, który jest beneficjentem programu „Rodzina 500+” będzie większa o uzyskiwany w ten sposób dochód.

Na samym początku trzeba powiedzieć, że dochód ten nie będzie uznawany w każdym przypadku i na dowolny kredyt. Nowa polityka kredytowa dotyczy tylko kredytów gotówkowych. Również nie wszystkich – wyłącznie do kwoty 15 tys złotych. Co więcej, bank uznaje środki otrzymane w programie 500+ wyłącznie jako dochód dodatkowy, czyli wnioskujący musi posiadać inne główne źródło utrzymania.

Zdolność kredytowa w innych produktach kredytowych banku nie będzie uwzględniała świadczenia rodzinnego jako dochodu dodatkowego. Czy Raiffeisen Polbank wyznaczy w ten sposób kierunek w budowaniu ofert kredytowych w innych bankach?

Jeszcze przed pierwszymi wypłatami świadczenia kilka instytucji finansowych jak i serwisów internetowych zastanawiało się czy program „Rodzina 500+” będzie miał wpływ na zdolność kredytową w bankach. Wydawało się, że nie powinien ponieważ nie jest on stricte dochodem rodziny, a świadczeniem socjalnym, które według pierwotnych zamierzeń miało być przeznaczone na dzieci. To one miały być głównym beneficjentem programu rządowego.

Nie będę oceniał pomysłu wykorzystania dodatkowych środków przez bank, ale trzeba przyznać, że Raiffeisen Polbank stąpa po dość cienkim lodzie. Inicjatywą była pomoc dla dzieci, a takiej odsłonie raczej tej pomocy trudno szukać. Bo jak rozumieć spłatę raty kredytowej za pomocą świadczenia socjalnego…W obronie produktu można postawić fakt, że bank na stronie internetowej przekonuje, że celem kredytu może być np. remont pokoju dziecka…

Czy polityka kredytowa w takiej odsłonie się przyjmie również w innych bankach? Na to pytanie odpowiedź poznamy najpewniej w niedalekiej przyszłości.