Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przesunięcie ostatecznego terminu wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych przez Raiffeisen Polbank do 30 czerwca 2017, ale pod pewnymi warunkami…Co to oznacza dla klientów i dalszych losów banku?

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) początkowo narzuciła na Raiffeisen konieczność przeprowadzenia oferty publicznej, czyli wejścia banku na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW), do końca czerwca tego roku po tym jak bank przejął Polbank. W dniu 24/05/2016 jednak decyzja nadzoru została warunkowo zmieniona. Bank dostał dodatkowy czas do końca czerwca przyszłego roku, jednak jeżeli wydzieli z głównej działalności portfel kredytów we frankach i zostawi go w Raiffeisen Bank Polska, a jednocześnie pozostałą część banku nabędzie inny notowany już na GPW to KNF uzna takie rozwiązanie jako realizację zobowiązania.

raiffeisen jak bph, raiffeisen na sprzedaż
Raiffeisen jak BPH

Tym samym bank podzieli najprawdopodobniej los banku BPH. Być może, co jest bardzo prawdopodobne w obecnej sytuacji, będzie miał nawet tego samego właściciela – Alior Bank. Kredyty we frankach znacznie obniżają wartość samego banku przez ryzyko wymogu ich przewalutowania w przyszłości. Raiffeisen Polbank jak BPH takich kredytów ma w swoim portfelu stosunkowo dużo. BPH również był zmuszony pozostawić sobie portfel kredytów hipotecznych, w tym przypadku wszystkich – tych w złotówkach jak i w innych walutach. Raiffeisen musi pozostawić sobie jedynie część z kredytami we franku szwajcarskim. Przyczyna może być tylko jedna – ryzyko konieczności przewalutowania tych kredytów na złotówki, co będzie wiązało się z dużymi kosztami.