PZU kupiło Alior Bank

Od momentu kiedy PZU podpisało umowę przedwstępną na nabycie pakietu kontrolnego Alior Banku minęło kilka miesięcy. Jak mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU, plany tylko na zakupie Alior Banku się nie kończą. PZU chce zbudować bank, który będzie w pierwszej piątce największych banków w Polsce. Ostatnie informacje mówią, że nie nastąpi to tak szybko jak wcześniej przypuszczano.

Prezes PZU poinformował, że przejęcie kolejnego banku w tym roku może być bardzo trudne. Wszystko wskazuje na to, że PZU nie kupi więcej banków w tym roku.

Na rynku wystawionych jest kilka banków na sprzedaż, najbliżej PZU w chwili obecnej do BPH. Jak informują media w negocjacjach zostało dwóch graczy – PZU i Leszek Czarnecki z Getina. PZU niewątpliwie zależy na BPH, żeby przyspieszyć budowanie dużego banku, ale sytuacja na rynku banków jest obecnie dość skomplikowana. Na przeszkodzie w zakupach stoi ryzyko związane z wprowadzeniem podatku bankowego oraz obciążenia z kredytami walutowymi po ich przewalutowaniu.

Kilka dni po podpisaniu umowy o przejęcie kontroli na Alior Bankiem, pojawiła się informacja o chęci nabycia polskiego oddziału Raiffeisena przez PZU. Nieoficjalnie mówi się, że RBI rozważa jednak wycofanie się z planów sprzedaży banku w najbliższej przyszłości, gdyż nie dostali satysfakcjonującej oferty. Może być w tym odrobina prawdy, gdyż Raiffeisen Polbank nie będzie na razie wprowadzany na giełdę co było warunkiem sprzedaży narzuconym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Proces IPO ma się zakończyć w czerwcu 2016 i jak już podał RBI po półrocznym sprawozdaniu, proces sprzedaży jest opóźniony.

Właściciele banków wystawionych na sprzedaż wstrzymują się z podjęciem decyzji czekając na rozstrzygnięcia związane z podatkiem bankowym oraz przewalutowaniami kredytów walutowych.

PZU chciałoby nabyć banki po cenach zakładających wprowadzenie podatku oraz przewalutowania kredytów.

Nie tak dawno, bo jeszcze w sierpniu Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU, mówił, że jego firma ma duże szanse podpisać jedną umowę o przejęcie banku jeszcze w tym roku. Jak na razie wszystko wskazuje, że plany konsolidacji rynku bankowego jak również proces budowania jednego z największych banków w Polsce PZU musi odłożyć na przyszłość.