PZU kupi Raiffeisen ?

PZU kupując Alior Bank i składając ofertę kupna Raiffeisen Polbank oficjalnie mówi o chęci wejścia do TOP 5 banków w Polsce. Jaki bank jest w stanie założyć specjalista od ubezpieczeń?

PZU kupuje bank, ta wiadomość zelektryzowała rynek finansowy dwa weekendy temu. Wiadomo, że chodziło o Alior Bank, ale PZU nie zamierza kończyć tylko z jednym bankiem. Nie jest żadną tajemnicą bo o tym mówi się oficjalnie, że PZU chce być w pierwszej 5. największych banków w Polsce.  Z jednej strony takie działanie ma sens bo jak mówią eksperci rynkowi, banków uniwersalnych z zasięgiem ogólnopolskim może być max. 6. Głównie chodzi o koszty utrzymania i tendencje rynkowe z zachodu.

Drugą dość ważną w obecnym czasie kwestią jest repolonizacja banków, wprawdzie PZU przekonuje, że zakup kolejnych banków jest inwestycją stricte biznesową, o tyle wpisują się w trend obiecywany przez prezydenta elekta, że polski kapitał powinien być angażowany w polskie banki.

Na jakiej wielkości bank ma szansę PZU? Podobno do dyspozycji jest (a może lepiej powiedzieć było) 5 mld złotych, 1,6 mld kosztował Alior Bank. Na sprzedaż są jeszcze wystawione obecnie BPH i Raiffeisen Polbank. Na ten ostatni PZU podobno już złożyło ofertę. Jak mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU, marzy mu się kupić 3 banki i pewnie ma na myśli trzy wymienione. Jaki bank jest w stanie powstać?

Alior Bank ma blisko 37 mld złotych aktywów, BPH 31,27 mld złotych, a Raiffeisen, po który PZU według spekulacji już się zgłosił, ma aktywa warte ponad 59,5 mld złotych. Połączenie 3 banków dałoby wynik prawie 128 mld złotych aktywów, a to oznacza bank w pierwszej trójce największych banków w Polsce, za PKO BP i PEKAO S.A. Jest szansa, że powstanie bank większy niż mBank czy BZ WBK, które od dłuższego czasu ścigają się o miano trzeciego największego banku. Jak mówi stare przysłowie gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta…Potencjalne wyprzedzenie takich banków jak mBank czy BZ WBK może dać nam obraz jak duży bank ma szansę się pojawić na rynku.

Jeszcze w lutym tego roku mówiło się o zainteresowaniu PEKAO S.A. udziałami w Raiffeisen Polbank, ale od tego czasu trudno znaleźć jakieś informacje o potencjalnym zakupie. Kupno RP przez PEKAO S.A. przybliżyłoby ten ostatni do lidera – PKO BP, który ma prawie 90 mld złotych aktywów więcej i skutecznie ucieka w wyścigu największych banków.

Pokrzyżować plany PZU może również Leszek Czarnecki, który jest ponoć zainteresowany udziałami w BPH, ale w tym przypadku trudno przewidzieć zgodę KNF na transakcję. Oba banki tj. Getin (należący do Czarneckiego) i BPH mają duże zaangażowanie w kredyty walutowe w CHF i to może być przeszkodą w ich połączeniu. Jeszcze niedawno była szansa, że Czarnecki będzie miał drugi bank w Polsce, ale jego plany tym razem pokrzyżowało PZU. Teraz o nabyciu Raiffeisen Polbank praktycznie nie mówi się nic.

Jakie zmiany na rynku banków nastąpią trzeba spokojnie czekać, ale można spokojnie powiedzieć już teraz, że sytuacja będzie ciekawa.