PZU kupiło Alior Bank

Konsolidacja na rynku banków trwa. Docelowo według specjalistów i analityków na rynku będzie miejsce dla 5-6 dużych banków, a reszta będzie bankami niszowymi. Dotychczas to banki przejmowały inne banki. Tym razem to ubezpieczyciel kupił bank. PZU kupił Alior…

PZU miał w kieszeni 5 mld złotych na zakupy. Nie od dziś wiadomo było, że ma ochotę kupić bank. Że ma chęć nabyć akcje Alior Banku też nie jest tajemnicą. Dziś PZU podało informację o nabyciu ponad 25 procent akcji Alior Banku od jego spółek zależnych. Ubezpieczyciel zapłaci za akcję 89,25zł według przedwstępnej umowy kupna, która zakłada sprzedaż 18 318 473 sztuk akcji co daje kwotę ponad 1,6 mld złotych. W praktyce oznacza to, że PZU przejmuje kontrolę nad bankiem. PZU nie będzie powiększało udziału w banku w przyszłości jak już zaznaczyli.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jednym z naszych kluczowych celów jest budowanie wartości Grupy PZU dla akcjonariuszy. Możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone, stąd inwestycja PZU w aktywa bankowe. Wielokrotnie podkreślałem, że PZU jest zainteresowany udziałem w takich przedsięwzięciach na rynku kapitałowym, które przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa przyniosą ponadprzeciętne zyski naszym właścicielom – powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Co ważne, dzisiejsze ogłoszenie o zakupie banku, które według prezesa PZU, Andrzeja Klesyka, powinno zakończyć się formalnie do końca tego roku, ma nie być ostatnim. PZU chce stworzyć bank, który będzie należał do top 5 największych banków w Polsce. W przeszłości ubezpieczyciel chciał już kupić BGŻ, ale ubiegli go Francuzi z BNP Paribas.

Z przeprowadzonej transakcji zadowolenia nie ukrywał również Włodzimierz Karpiński, minister finansów, który napisał w oświadczeniu przesłanym do mediów. „Jako akcjonariusz ubezpieczyciela popieram przejęcie pakietu akcji Alior Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijanych się w Polsce instytucji finansowych. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału. Jednocześnie chciałbym podkreślić wkład inwestorów zagranicznych w rozwój polskiego sektora bankowego, który jest jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się w Europie

Dla przypomnienia trzeba wspomnieć, że jeszcze dwa solidne banki są wystawione na sprzedaż – Raiffeisen Polbank, który również jest na celowniku PZU oraz BPH. Mówi się również o Banku Ochrony Środowiska, jako o banku, który najprawdopodobniej będzie wystawiony na sprzedaż. Dziś akurat został odwołany jego prezes, tak na marginesie.

Cóż, przez zakup PZU Leszek Czarnecki nie stworzy drugiego największego banku w Polsce, o czym krążyły spekulacje.