PZU kupi Raiffeisen ?

Jeszcze nie wszyscy zdołali się dowiedzieć, że PZU podpisali umowę przedwstępną na zakup pakiet kontrolnego akcji Alior Banku za ponad 1,6 mld złotych, a właśnie dowiedzieliśmy się, że ubezpieczyciel chce kupić kolejny bank.

Jak wiadomo PZU ma do dyspozycji 5 mld złotych na zakupy. Na celowniku ubezpieczyciela jest kilka banków ponieważ jak mówi prezes PZU Andrzej Klesyk:

Moim marzeniem byłoby kupić, poza Aliorem, jeszcze dwa banki…

Dziś wiemy już jakim drugim bankiem jest zainteresowany ubezpieczyciel. PZU właśnie ogłosiło, że złożyli ofertę na zakup Raiffeisen Polbank. Niestety szczegóły oferty nie są znane. Możemy tylko podejrzewać, że trzecim bankiem, którym jest zainteresowane PZU to BPH.

Jak twierdzi prezes PZU, celem jest stworzenie czwartego największego banku w Polsce pod względem aktywów. Dla zobrazowania sytuacji i planów musimy wiedzieć, że obecnie czwartym bankiem w kraju jest mBank.

Jak powiedział pan Andrzej Klesyk, połączenia nabywanych banków z PZU nie będzie, ani ubezpieczyciel nie jest zainteresowany zwiększaniem udziałów w nabywanych bankach. Cała transakcja ma charakter biznesowy, który ma przynieść dodatkowe zyski dla firmy. Jedyną drogą współpracy między już nabytym (choć całość transakcji ma być oficjalnie zakończona do końca tego roku) Alior Bankiem a PZU to dystrybucja produktów ubezpieczeniowych w placówkach banku.

Jak prezes PZU poinformował już w sobotę :

Nie jest naszą intencją bycie grupą ubezpieczeniowo-bankową, jest to tylko transakcja finansowa – chcemy zarobić dla naszych akcjonariuszy. Widzimy tutaj duży potencjał wzrostu wartości.

Samo PZU nie widzi już szans w dynamicznym rozwoju tylko swojej firmy dlatego próbuje maksymalizować zyski poprzez nabywanie innych firm. Według PZU zakup banków to po prostu dobry i intratny interes.

Nabycie banków przez polskiego ubezpieczyciela bardzo dobrze wpisuje się w plan repolonizacji banków, o którym mówią politycy. Jak twierdzi jednak sam prezes PZU, zakupy nie mają nic wspólnego z polityką, a zbiegły się akurat w czasie. Niemniej jednak Ministerstwo Skarbu Państwa nie kryje zadowolenia z takiego obrotu sprawy i jest zadowolone z zakupu. MSP posiada ponad 35 procent udziałów w PZU.

Czy PZU kupi Raiffeisen Polbank? Na potwierdzenie przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale jeśli się uda to plan stworzenia banku z pierwszej piątki największych w Polsce będzie wykonany w 2/3. W kolejce po Raiffeisen Polbank podobno stoi również Leszek Czarnecki choć nie wiadomo czy jest nim nadal zainteresowany po porażce w zakupie Alior Banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here