Kto kupi BPH

Wystawiony na sprzedaż Bank BPH jak na razie nie cieszył się dużym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów. Można było się spodziewać, że głównym zainteresowanym kupnem banku będzie PZU. Okazuje się, że chętnych na BPH jest kilku.

BPH jest bankiem średniej wielkości z aktywami przekraczającymi 31 mld złotych. Ponad dwie trzecie tej kwoty stanowią kredyty detaliczne. Dużą część aktywów bo ponad 13 mld złotych stanowią kredyty we franku szwajcarskim. Duży udział kredytów w walucie sprawił, że grupa GE ma problem ze sprzedażą banku. Pojawiają się informacje, że bank będzie chciał portfel kredytów walutowych wydzielić do innej spółki w celu uatrakcyjnienia banku dla potencjalnych inwestorów.

Można było się spodziewać, że zainteresowani zakupem będą PZU i Leszek Czarnecki, którzy już wcześniej mówili o chęci przejęcia BPH. Poza tą dwójką oferty chcą (a może już złożyli) złożyć Unicredit, właściciel PEKAO S.A. oraz bank La Caixa, 3 co do wielkości bank w Hiszpanii.

Zarówno PZU jak i Getin, zarządzany przez Czarneckiego, oficjalnie informowały o chęci zakupu dostępnych banków w celu powiększania swojego udziału w rynku. Obie marki rywalizowały o Aliora, którego pakiet kontrolny ostatecznie trafił do PZU. Czy i tym razem się uda i PZU kupi BPH?

Co ciekawe, PEKAO S.A. kilka lat temu nabyło część banku BPH, a drugą mniejszą część przejął amerykański GE Money Bank. Teraz możliwe, że również mniejsza część będzie własnością PEKAO S.A., który musi gonić uciekającego mu lidera rynku PKO BP jeżeli chce wciąż walczyć o miano największego banku w Polsce.

Sporym zaskoczeniem jest udział Hiszpanów w walce o bank BPH. La Caixa ma wprawdzie swój oddział w Warszawie założony w 2007r., ale jest bankiem niszowym, nie nastawionym dotychczas na ekspansję międzynarodową. Oddział La Caixa w Warszawie jest jednym z trzech oddziałów banku poza Hiszpanią.