BOŚ BANK

Jak podaje agencja Bloomberg PZU jest zainteresowane kupnem Banku Ochrony Środowiska. Informacja ta nie została jednak oficjalnie potwierdzona i jak podaje dalej agencja nie ma jeszcze żadnych formalnych rozmów w tej sprawie.

O możliwości sprzedaży Banku Ochrony Środowiska mówi się od jakiegoś czasu, ale informacje te nigdy nie były potwierdzone przez osoby związane z bankiem. Bank jednak może być na celowniku ubezpieczyciela, który chce w niedalekiej przyszłości kupić kilka banków i je skonsolidować w jeden. Jak wiadomo PZU już nabył pakiet kontrolny akcji Alior Banku za 1,6 mld złotych. Teraz szuka innych banków, które mógłby włączyć do swojego portfolio.

Prezes PZU, Andrzej Klesyk, zaraz po nabyciu akcji Alior Banku mówił, że chce skonsolidować kilka banków, żeby stworzyć bank, który mieściłby się w pierwszej piątce banków w Polsce. Wtedy mówił o chęci zakupu 3 banków. Przypuszczalnie chodziło mu o 3 banki, które w tamtym momencie były wystawione na sprzedaż – Alior Bank, Raiffeisen Polbank i BPH. W jednym z ostatnich wywiadów prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj, mówi nawet o 4-5 bankach. Dlatego też informacja odnośnie BOŚ Banku może być prawdziwa.

Według prezesa PZU miejsca na rynku jest jedynie na 5-6 dużych banków, mniejsze czekają przejęcia i fuzje. Mniejsze banki według wielu opinii nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania dużej ilości placówek i pracowników.

Przypomnijmy, że PZU nie zamierza, przynajmniej w krótkim terminie łączyć się z nowo powstałym bankiem, a traktuje tę inwestycję jedynie biznesowo. Tę samą informację przekazał również prezes Alior Banku, który zapewnia, że w krótkim terminie żaden klient ani ten z PZU ani ten z banku nie odczuje zmiany właściciela banku.

Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, sam zakup dodatkowych 2 wiodących banków wystawionych na sprzedaż tj. Raiffeisen Polbank i BPH pozwoliłby utworzyć nawet 3 bank w Polsce. Bank Ochrony Środowiska to jeden z mniejszych banków, który znany jest przede wszystkim z ofert skierowanych do osób i firm zaangażowanych w ochronę środowiska.

Czy w wiadomości, że PZU kupi BOŚ Bank okaże prawdziwa przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.