W 2015r banki mają stawiać przede wszystkim na kredyty firmowe, tak przynajmniej sugerują wyniki ankiet dla Komisji Nadzoru Finansowego, które badały plany banków na ten rok. mBanki i BPH pokazują, że tak.

Pewne ożywienie na rynku kredytów dla firm faktycznie jest widoczne. Oczywiście konkurencja na rynku nie jest jeszcze tak duża jak przy kredytach gotówkowych, ale praktycznie każdy bank ma coś specjalnego w swojej ofercie.

Dwa banki mają ciekawą propozycję dla firm i przedsiębiorców już posiadających kredyty. Jest to o tyle ciekawe posunięcie ze strony banków, że chcą przejmować kredyty już spłacane. Podejście do wydawałoby się takiego samego produktu jest jednak inne.

Jak pokazują badania firmy – im większa tym mniej lojalna względem jednego banku. Przedsiębiorcy indywidualni prowadzący mikro lub małe firmy zazwyczaj wybierają bank dla firmy ten sam, w którym posiadają już konto osobiste i zazwyczaj tego wyboru się trzymają. Firmy z sektora MSP zazwyczaj współpracują już z 2-3 bankami, a firmy duże nawet z pięcioma.

Dwa banki mBank i BPH wprowadziły w swoje oferty propozycje kredyt dla przenoszących kredyt z innego banku. mBank udzielanie kredytu w scenariuszu przeniesienia posiada już jakiś dłuższy czas, natomiast BPH wystartował ze swoim produktem w tym miesiącu. Kredyty różnią się jednak od siebie pod względem oferty oraz procesu.

  • mBank

W mBanku mnogość produktów dla przedsiębiorców i firm jest najprawdopodobniej jedną z największych ze wszystkich banków na rynku. Scenariusz przeniesienia produktów kredytowych dotyczy całej oferty banku. Przenieść z innego banku możemy kredyt ratalny, limit w koncie, kredyt obrotowy czy inwestycyjny. Dodatkowo do kwoty przenoszonej możemy dostać do 20% jej wartości nadwyżki na dowolny cel. Co ciekawe mBank nie bada zdolności klienta, jedynie sprawdza terminowość obsługi kredytu w innym banku. Przeniesienie kredytu odbywa się w ciągu 48h.

WAŻNE! Przenosimy kredyty 1 do 1 czyli jeżeli firma ma kredyt ratalny na 4 lata w innym banku i spłaciła go połowę to przenieść może tylko na produkt ratalny na max okres do 4 lat (choć w banku kredyt ratalny jest dostępny max. na 7 lat). Warunki przenoszonego kredytu pozostają odnowione na standardowych warunkach mBanku.

  • BPH

BPH również kusi klientów, którzy chcą refinansować swój kredyt, ale oferta dotyczy tylko kredytów:

  • samochodych
  • pożyczki hipotecznej
  • prostego kredytu inwestycyjnego
  • limitu debetowego

Tutaj również dostaniemy do 20% więcej, ale na kredyt musimy mieć zdolność kredytową według kalkulacji banku. BPH kusi innymi walorami niż mBank, przenosząc kredyt mamy gwarancję braku prowizji oraz mniejszej marży o 1 p.p. z tym że min. marża to:

  • przy kredycie samochodowym – 3,4%
  • przy pożyczce hipotecznej – 2,5%
  • przy kredycie inwestycyjnym – 2,9%
  • limicie debetowym – wg. oferty bankowej (ok. 5%)

Niby produkt podobny, ale jednak z pewnymi drobnymi różnicami, które mogą przeważyć na korzyść danego banku w danej sytuacji. Firma z kłopotami płynności finansowej najpewniej wybierze mBank ze względu na procedurę, natomiast firma w dobrej kondycji finansowej skłoni się ku BPH.