Aviva Expander

W ostatnich dniach pisaliśmy o konsolidacji na rynku bankowym. Kilka ofert zostało już szerzej opisanych. Ale nie tylko na rynku banków w tym roku nastąpić powinny ciekawe fuzje i przejęcia. Na rynku pośredników finansowych również zaczęło być ciekawie.

Rynek pośredników finansowych jest dość specyficznym rynkiem gdzie funkcjonuje duża liczba podmiotów gospodarczych często powiązanych ze sobą o czym klient nie ma nawet pojęcia. Rynek pośredników to w głównej mierze segment klientów indywidualnych poszukujących pożyczek gotówkowych lub kredytów hipotecznych. W tych dwóch segmentach rządzą marki takie jak: Grupa Getinu – Open Finance (OF), Home Broker (HB), Dom Kredytowy Notus (DK Notus), Aspiro (grupa mBanku), Expander, Dom kredytowy QS – nastawiony na szybkie kredyty gotówkowe. Oczywiście istnieje jeszcze kilka mniejszych firm, których nazwy człowiekowi z branży coś mówią, ale dla przeciętnego Kowalskiego są zupełnie nieznane i pewnikiem tysiące pojedynczych osób zarejestrowanych w ewidencji osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą wspomagającą usługi kredytowe i ubezpieczeniowe.

Wspomniany Expander, druga co do wielkości firma na rynku, została przejęta przez firmę ubezpieczeniową Aviva, która ma od dłuższego czasu wielką ochotę na część tortu z rynku. Aviva próbuje zdobyć rynek w sposób inny niż PZU, które mierzy swoje siły na cały bank a nie na udział pośrednika. Aviva ma jednak już zdobyte doświadczenia w sprzedaży produktów finansowych innych firm z rynku bankowego. Od ubiegłego roku otwierała i prowadzili z sukcesami placówki – Centrum Finansów Aviva.

Przejęcie 100% udziałów w Expander Advisors to duży krok dla ubezpieczyciela, ale jednocześnie trzeba zauważyć, że dość ryzykowny. Expander ma podobny profil działania do OF – główny nacisk jest kładziony na sprzedaż kredytów mieszkaniowych i produkty inwestycyjno-oszczędnościowe typu unit-link (polisolokaty). Które dobrej reklamy w mediach niestety nie mają. Czy przejęcie Expandera to dobry ruch ze strony Avivy? Na tę odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać ponieważ przedstawiciele ubezpieczyciela nie podają jeszcze szczegółów na temat samego połączenia się obu marek oraz ich strategii.

Dla pracowników i współpracowników Expadera, również ta informacja nie należy chyba do najlepszych bo prawdopodobnie będą redukcje zatrudnienia i zmiany w warunkach wynagrodzeń. Obie firmy działają przecież w bardzo podobnym modelu biznesowym.

Marka Expander najprawdopodobniej zostanie na rynku bo jest dość dobrze kojarzona na rynku, która sprzedaje rocznie 3-4 mld kredytów hipotecznych co daje jej 10% rynku. Pozostawienie marki to informacja niepotwierdzona przez właścicieli Avivy. Expander niestety traci swoją niezależność, a to może nie być dobrym sygnałem dla klientów. Aviva będzie najprawdopodobniej w pierwszej kolejności proponowała klientom swoje produkty. Trzeba zaznaczyć, że ubezpieczyciel jest strategicznie połączony z trzecim bankiem w Polsce – BZ WBK i to też prawdopodobne, że jego produkty będą prezentowane w pierwszej kolejności. Taki model współpracy z kolei przypomina wczesne funkcjonowanie OF i HB, gdzie klient dostawał kilka ofert, ale banki z grupy Getina o dziwo zawsze miały „najlepsze warunki”.