osłabienie złotego, mniejsza aktywność inwestorów, słaby złoty, posiedzenie RPP, Komentarz walutowy Głównego Analityka firmy Admiral Markets, Posiedzenie RPP

Przedświąteczny tydzień może przynieść stabilizację notowań na globalnych rynkach finansowych, co przełoży się również na spadek zmienności złotego. Ten ostatni po świętach jednakże powinien zacząć korygować swoje ostatnie umocnienie.

Poniedziałek przynosi niewielkie zmiany notowań euro, dolara i szwajcarskiego franka w relacji do złotego, przy jednoczesnym wyraźnym spadku brytyjskiego funta (funt traci również do innych walut, w tym do euro i dolara). O godzinie 15:42 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2553 zł, USD/PLN 3,7784 zł, CHF/PLN 3,9020 zł, a GBP/PLN spada do 5,4312 zł z 5,4696 zł na zamknięciu poprzedniego tygodnia.

Rynki wkraczają w okres przedświąteczny, który tradycyjny charakteryzuje się mniejszą zmiennością i wyciszeniem emocji. Teraz nie powinno być inaczej. Sprzyjać temu będzie dodatkowo fakt, że w piątek wiele głównych rynków jest już zamkniętych. Nie bez znaczenia jest ponadto to, że inwestorzy mają za sobą dwa ważne wydarzenia rynkowe. Mianowicie marcowe posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

W tym przedświątecznym tygodniu niewiele też będzie nowych potencjalnych impulsów, które mogłyby nadać rynkom nowej dynamiki, prowadząc wykresy wyżej lub też prowokując realizację zysków. Warto zwrócić uwagę jedynie na wtorkową serię wstępnych odczytów indeksów PMI od Japonii, przez Europę, aż po USA, która powinna pokazać lekką poprawę koniunktury. Uzupełnieniem tych „figur” będą, publikowane również we wtorek, indeksy instytutów ZEW i Ifo. Raporty te o ile mają szansę wpłynąć na nastroje w dniu jutrzejszym, to jednak nie wywołają trwałych zmian na rynkach.

Złoty, który w ostatnich tygodniach mocno zyskiwał na wartości do głównych walut, co miało swe źródła w poprawie klimatu inwestycyjnego na świecie, osłabieniu dolara oraz pozytywnych danych płynących z rodzimej gospodarki, w najbliższych dniach prawdopodobnie pozostanie stabilny. Należy jednak mieć na uwadze, że rynek walutowy jest już wykupiony, stąd też rośnie ryzyko realizacji zysków z długich pozycji na złotym, co na przełomie marca i kwietnia może doprowadzić do wzrostów cen walut. Dla EUR/PLN potencjalny cel wzrostowego odbicia to okolice 4,30 zł, a dla USD/PLN 3,85 zł.

 

Komentarz przygotował:

Marcin Kiepas

Główny Analityk

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.