I kwartał 2015 nie był zbyt dobrym okresem dla banków, jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe. Ich ilość oraz wartość spadła w porównaniu do roku poprzedniego. I faktycznie konkurencja w segmencie kredytów mieszkaniowych nie jest tak dynamiczna jak w przypadku kredytów gotówkowych czy firmowych. Oczywiście są wyjątki i to im w tym wpisie się przyjrzymy.

Promocje na rynku kredytów mieszkaniowych w tym roku raczej należą do rzadkości. Niby banki wciąż przekonują klientów o najlepszej z możliwych ofert, ale tak naprawdę na rynku można zaobserwować swego rodzaju zastój. Powodów dla takiego stanu rzeczy jest pewnie kilka – większe odpisy na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, niepewna sytuacja co do kredytów frankowych, niskie stopy procentowe. Do tego wszystkiego popyt na kredyty mieszkaniowe maleje.

Te kilka powodów mogą być przyczyną, że banki raczej nie wprowadzają nowych tańszych ofert (z nielicznymi wyjątkami), a wręcz przeciwnie – podnoszą nieznacznie marże, albo przedłużają oferty już znane.

W tym wpisie przyjrzymy się ofertom na 30 lat. Dlatego nie zamieszczamy tutaj ofert BPH i BGŻ BNP Paribas.

PEKAO S.A.

Bank w okresie 11-31 maja 2015r proponuje:

– marże 1,59%

– prowizje 1,59%

Aby skorzystać z oferty specjalnej należy założyć konto osobiste z wpływami, kartę kredytową i skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości proponowanej przez bank

ING

Bank wprowadził w maju ofertę znanej już promocji Mieszkaj bez kompromisów. Z oferty może skorzystać klient, który w chwili podpisywania umowy nie ukończył jeszcze 35. roku życia i wnioskuje o kredyt min. 100tys PLN. Jest to już 6 edycja oferty specjalnej banku.

 • marża 1,7%
 • prowizja 0%
 • Produkty dodatkowe: 1. ubezpieczenie na życie (0,035% miesięcznie od kwoty pozostałej do spłaty), 2. konto osobiste z wpływem min. 2 tys PLN miesięcznie.

Bank Ochrony Środowiska

BOŚ wprowadził właśnie ofertę specjalną pod nazwą Zamieszkaj na Swoim. Żeby skorzystać z oferty musimy:

 • zaciągnąć kredyt w wysokości min. 150 tys PLN
 • rachunek ROR z min. wpływem 2 tys PLN + karta debetowa z obrotem min. 700 PLN miesięcznie
 • ubezpieczyć mieszkanie z oferty banku LUB skorzystać z karty kredytowej (min. 500PLN miesięcznie) LUB skorzystać z pożyczki gotówkowej na min. 60 miesięcy

Co dostajemy w zamian:

[table id=7 /]

Dodatkowo:

 • prowizja 1,75%
 • do czasu osiągnięcia 80% LTV marża jest podniesiona o 0,6%
 • prowizja za wcześniejszą spłatę 2% przez pierwsze 5 lat, później bez kosztów dodatkowych

Eurobank

Eurobank wprowadził w życie ofertę W parze taniej BIS. Oferta polega na obniżeniu marży kredytowej w całym okresie kredytowania jeżeli do zdolności kredytowej liczony jest dochód dwóch wnioskodawców.

[table id=8 /]

Przy uruchomieniu kredytu bank pobiera 2% prowizji. W ofercie standardowej oferta wyglądała tak:

[table id=9 /]

Jako warunek do skorzystania z promocji klient musi skorzystać z konta osobistego oraz ubezpieczenia w 1 z kilku proponowanych przez bank wariantów:

[table id=10 /]

Raiffeisen Polbank

RP wprowadził natomiast kilka dni temu zmianę odnośnie ubezpieczeń, które powinny być korzystniejsze dla klientów. Obecnie proponowane ubezpieczenia to:

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE (TU Warta)

Płatne 0,48% od kwoty kredytu rocznie, ale pobierana jest składka miesięcznie. Wymagane przez bank przez min. 5 lat.

UBEZPIECZENIE OD UTRATY PRACY (TU Europa)

Płatne 0,48% od kwoty kredytu rocznie, ale pobierana jest składka miesięcznie. Wymagane przez bank przez cały okres kredytowania.

UBEZPIECZENIE NIERUCHOMOŚCI (TU Europa)

Płatne 0,0065% miesięcznie. Wymagane przez cały okres kredytowania.

Siatka marż nie zmieniała się:

[table id=11 /]

Od marży wyjściowej możemy skorzystać z produktów dodatkowych, które ją obniżą. Minimalna marża to 1,5%, natomiast dla klientów, którzy skorzystali z ubezpieczenia na życie LUB z ubezpieczenia od utraty pracy prowizja za uruchomienie kredytu wynosi 0%.

 • konto osobiste z wpływem min. 2,5tys PLN – 0,2%
 • karta kredytowa – 0,1%
 • ubezpieczenie na życie -0,5%
 • ubezpieczenie od utraty pracy -0,5%
 • ubezpieczenie nieruchomości -0,1%