konsolidacyjne kredyty gotówkowe grudzień

Koniec roku to zazwyczaj wzmożone akcje promocyjne kredytów gotówkowych. Banki liczą, że klienci przed świętami zaciągną nowe pożyczki. Poza promocjami na nowe kredyty w „świątecznej” ofercie można znaleźć też promocyjne warunki na refinansowanie kredytów. Jakie promocje konsolidacyjnych kredytów gotówkowych w grudniu tego roku przygotowały banki?

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form kredytowania. Jednocześnie jedna z najdroższych. Wynika to głównie z ryzyka ponoszonego przez banki. Brak zabezpieczeń dla tego rodzaju finansowania powoduje, że z jednej strony jest ono wygodne dla klientów (kredytobiorców) z drugiej obarczone stosunkowo wysokim ryzykiem po stronie banku. Dlatego kredyty gotówkowe są obarczone wysokim oprocentowaniem. Wysokim, choć nie większym niż czterokrotność stopy lombardowej. Przy obecnych niskich stopach – maksymalne oprocentowanie to 10% w skali roku (stopa lombardowa to 2,5%).

Jeszcze 2-3 lata temu maksymalne oprocentowanie nominalne wynosiło nawet 25%. Teraz kredyty wydają się być stosunkowo tanie. Nie oznacza to jednak, że wybór danej oferty nie jest ważny bo oprocentowanie jest niskie. Banki zarabiając mniej na odsetkach starają odbić sobie niższe zyski dodatkowymi opłatami lub produktami w postaci ubezpieczeń, wyższych prowizji etc.

Przy kredycie gotówkowym warto przyjrzeć się wysokości prowizji za uruchomienie kredytu. W niektórych przypadkach może wynosić ona nawet kilkadziesiąt procent co znacznie podwyższa pożyczaną kwotę pieniędzy. Według regulaminu BPH prowizja za udzielenie kredytu sięga 20%, a w Getin Noble Banku może być nawet wyższa. W poniższej tabeli znajdziemy banki gdzie nie będzie występować prowizja za przeniesienie kredytu.

Kredyty gotówkowe są z roku na rok dostępne w coraz wyższych kwotach. Kwota 200 tys netto kredytu jest dostępna w coraz większej liczbie banków. Poza tym, okres kredytowania jest równie ważny jak inne składowe kredytu. Im okres kredytowania dłuższy tym będziemy płacić mniejszą ratę miesięcznie. Niestety wraz ze wzrostem okresu kredytowania będzie rósł całkowity koszt kredytu. Maksymalny dostępny obecnie okres kredytowania w bankach komercyjnych to 120 miesięcy, czyli 10 lat.

Powracając do oprocentowania. Zazwyczaj jest ono zmienne. Oznacza to, że kiedy stopy procentowe rosną najprawdopodobniej wzrosną również odsetki kredytu. Jedynym w bankiem w zestawieniu, który gwarantuje stałe oprocentowanie jest BPH. Co ważne, proponuje on najniższe oprocentowanie kredytu w zestawieniu.

W poniższej tabeli zamieszczony jest kredyt w Banku Pocztowym w ofercie specjalnej jednego z sieciowych pośredników kredytów. Co ciekawe, kredyt w takiej postaci jest dostępny wyłącznie u niego. Nawet w placówce bankowej nie otrzymamy takich warunków.

[table id=65 /]