Koniec dopłat MdM

Koniec dopłat MdM zbliża się wielkimi krokami i praktycznie dni dzielą nas od wyczerpania się środków w programie Mieszkanie dla Młodych w 2016 roku. To praktycznie ostatnie chwile by złożyć wniosek na dopłatę w tym roku.

Dziś do grupy banków, które wstrzymały przyjmowanie wniosków na kredyt mieszkaniowy w programie MdM, dołączył BGŻ BNP Paribas. Wniosek możemy złożyć jeszcze w 10 pozostałych bankach oferujących kredyty z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednak zainteresowani muszą się spieszyć bo dostępne limity topnieją w oczach.

Program jest ofiarą własnego sukcesu, a właściwie sukcesu zmian jakie zostały wprowadzone we wrześniu ubiegłego roku. Program zyskał nowych potencjalnych beneficjentów, a limity dopłat zostały powiększone. Program, który początkowo był wykorzystywany w niewielkim procencie nagle zyskał na popularności, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Zbieg kilku czynników w jednym czasie – podniesienie minimalnego wkładu własnego (który może być sfinansowany przez dopłatę z MdM-u), przeniesienie wypłat z 2015 na 2016 (wypłata musi nastąpić w tym samym roku, na który złożony jest wniosek w BGK – w przeciwnym wypadku przepada) w celu uniknięcia ryzyka przepadnięcia dopłaty przez co limit na 2015 nie był w pełni wykorzystany, zwiększenie liczby potencjalnych beneficjentów oraz zwiększenie potencjalnych limitów dopłat – wpłynęły na to, że limity na 2016 stopniały w ekspresowym tempie.

W poprzednim tygodniu informowaliśmy, że limit został wykorzystany w ponad 82%, dziś jest to już około 92%! Według ustawy BGK zatrzymuje przyjmowanie wniosków gdy limit jest wykorzystany w 95% na rok bieżący i 50% na rok kolejny. Co to wszystko oznacza? Sam program Mieszkanie dla Młodych jest przewidziany do 2018 roku, czyli dopłaty się kończą, ale w tym momencie tylko na rok obecny. Można wciąż składać wnioski z wypłatą dofinansowania na rok 2017. Na rok kolejny można zarezerwować według ustawy 50% całego limitu przewidzianego na dany rok. W tym momencie, nie dysponujemy oficjalnymi danymi, ale można szacować, że jest zarezerwowanych ok. 10% dostępnych środków na 2017.

Co zrobić jak środki na 2016 zostaną wykorzystane? Pozostaje możliwość wypłaty środków w 2017 jednakże to rozwiązanie najpewniej będzie dostępne w zdecydowanej większości dla deweloperów czyli rynku pierwotnego. Rynek wtórny będzie poszkodowany najbardziej – zarówno wśród sprzedających jak i kupujących. Dopłata z MdM musi być wypłacona na końcu czyli najpierw idą środki z kredytu a w ostatniej transzy dopłata MdM. Przez co sprzedający na rynku wtórnym musiałby się zgodzić, żeby poczekać na część pieniędzy przez kilka miesięcy, a to pewnie w wielu przypadkach będzie bardzo dużą przeszkodą.