Leasing samochodów osobowych, Pożyczka leasingowa

Pożyczka od firmy leasingowej nie jest niczym nowym na rynku, ale wciąż jest stosunkowo mało popularna. Pożyczka raczej kojarzy się z bankiem i kredytem, a nie firmą leasingową czy samym leasingiem. A szkoda bo pożyczka leasingowa może być bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu.

Firmy leasingowe w swoich ofertach nie mają tylko typowych form leasingu. Jednym z ciekawszych rozwiązań dodatkowych jest pożyczka leasingowa – szczególnie atrakcyjna dla działalności zwolnionych z VAT, branży medycznej oraz podmiotów ubiegających się o dotacje unijne lub rolników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a chcieliby sfinansować zakup maszyn czy urządzeń przy użyciu dotacji.

Czym jest pożyczka leasingowa. To produkt finansowy podobny w konstrukcji do zwykłego kredytu (przede wszystkim inwestycyjnego) znanego z banków, z tym tylko wyjątkiem, że pożyczka leasingowa może być przeznaczona wyłącznie na zakup środka trwałego. W przypadku pożyczki podobnie jak w leasingu finansowym właścicielem danego przedmiotu jest pożyczkobiorca, czyli klient firmy leasingowej. To on dokonuje odpisów amortyzacyjnych i na niego wystawiana jest faktura VAT zakupu. W przeciwieństwie do leasingu finansowego pożyczka finansuje nam również VAT od nabywanego towaru, czyli klient firmy leasingowej nie musi opłacać całego podatku w chwili uruchomienia umowy.

Z pożyczek leasingowych korzystają zwłaszcza osoby, które ubiegają się o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych. Łatwiej i szybciej rozliczyć im wtedy dotację, ale nawet przed uzyskaniem decyzji w sprawie dofinansowania firmy w wielu przypadkach mogą skorzystać ze standardowego leasingu, który będzie „przetransformowany” na pożyczkę jeżeli dopłata dofinansowanie zostanie przyznane. To jeden z częstszych scenariuszy dla rolników.

Elastyczność firm leasingowych to niezaprzeczalna przewaga na bankami. Właśnie elastyczność oraz wymogi formalne zredukowane do minimum, bo pożyczka jest przyznawana w sposób podobny do leasingu, są przewagą firm leasingowych nad bankami. Minimalny czas pożyczki leasingowej to zazwyczaj 6 miesięcy, maksymalny – nawet 7 lat, choć w większości przypadków 6.

Poza elastycznością i dość prostą procedurą, raty pożyczki leasingowej są zwolnione z VAT co jest korzystne zwłaszcza dla osób zwolnionych z tego podatku. W koszty uzyskania przychodu możemy rozliczyć podobnie do zwykłego kredytu ratę odsetkową. Pożyczka leasingowa może być atrakcyjniejsza od samego leasingu dla osób (przedsiębiorców) zwolnionych z VAT, branży medycznej, gdzie sprzęt medyczny obłożony niższą stawką VAT lub dla osób (firm bądź rolników) starających się o dotacje unijne.