pożyczka hipoteczna dla firm

Pożyczka hipoteczna dla firm to jedna z najtańszych form finansowania bieżącej działalności firmy czy przedsiębiorstwa. Banki w zamian za zabezpieczenie hipoteczne kredytu oferują niższe koszty takiej pożyczki oraz dłuższy okres finansowania.

Poza niższym kosztem kredytu, pożyczka hipoteczna ma dodatkową zaletę – może być przeznaczona na dowolny cel. Kredytobiorca NIE musi rozliczać przeznaczenia kredytu z bankiem i tylko spożytkować gotówkę w wybrany przez siebie dowolny sposób, związany z działalnością gospodarczą.

Dzięki dłuższemu okresowi kredytowania (niż w przypadku kredytu bez zabezpieczenia) miesięczny koszt obsługi takiego zobowiązania jest niższy. Pożyczki hipoteczne dla firm mogą być udzielane na wyższe kwoty niż kredyty bez zabezpieczenia.

Bank podchodzą w różny sposób w kwestii maksymalnego LTV, czyli wielkości pożyczki do wartości zabezpieczenia. Najchętniej zabezpieczają się na nieruchomościach mieszkalnych pomimo, że jest to kredyt w ofercie dla firm. Nieruchomości komercyjne są mniej lubiane przez banki i najczęściej maksymalne LTV jest mniejsze niż w przypadku mieszkań czy domów.

Pożyczka hipoteczna dla firm z sektora MŚP daje dostęp do stosunkowo dużych kwot – nawet kilku milionów złotych. Dostępna kwota zależna jest jednak od kilku czynników, ale przede wszystkim:

  • zdolności kredytowej danej firmy
  • wartości zabezpieczenia

Okres kredytowania może wynosić nawet 20 lat – dostępny w 4 bankach w zestawieniu.

Wybór banku i konkretnej oferty w dużym stopniu zależy od sytuacji danej firmy i jej oczekiwań. Firmy mają dość duży wybór w ofertach. Pożyczka hipoteczna dla firm jest dostępna w ogromnej większości banków komercyjnych w Polsce. Niestety większość banków nie podaje wysokości marży kredytowej przed analizą dokumentów.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych bankach kredytobiorca musi ponosić dodatkowe koszty za utrzymanie kredytu. Wprawdzie opłaty te dotyczą nielicznych banków. Niektóre pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego. W przypadku każdej oferty należy przeanalizować koszty:

  • prowizji za uruchomienie kredytu
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku
  • opłat pobieranych za utrzymanie kredytu
  • prowizji za wcześniejszą całkowitą lub częściową spłatę

Są to koszty, które w znaczący sposób mogą podnieść koszty całkowite kredytu. Wprawdzie koszty te możemy „wrzucić” sobie koszty uzyskania przychodu przez co zmniejszy się podatek od uzyskanego dochodu.

[table id=64 /]