Pożyczka hipoteczna dla firm, to kredyt hipoteczny dla firm na dowolny cel. Hipoteczna czyli większości przypadków do jej zabezpieczenia będziemy potrzebowali nieruchomości w postaci mieszkania, domu lub lokalu lub budynku komercyjnego. Z jakich ofert możemy wybierać na rynku oraz na jakie warunki możemy liczyć.

Ostatnio zamieściliśmy zestawienie ofert w rachunkach bieżących (można przeczytać sobie tutaj). Nie przechwalając się jest to najprawdopodobniej największe tego typu zestawienie dostępne ot tak w sieci. Co może dziwić, bo nie zawarte jest tam odkrycie Ameryki, a jedynie oferty i warunki banków.

Kredyty firmowe są o tyle niewdzięcznym tematem do rozmów, że docelowe określenie raty przy pierwszej prezentacji jest praktycznie niemożliwe. To stwierdzenie niestety wraca jak mantra. Oczywiście, ktoś może nam zarzucić, że swoją ratę poznał na pierwszym spotkaniu z doradcą i jest teraz szczęśliwym kredytobiorcą. Trudno polemizować z taką postawą, ale z doświadczenia wiem, że jest to zazwyczaj bank ostatniego wyboru, który ktoś pracujący w kredytach jest w stanie wskazać bez chwili zastanowienia. Tyle dygresji…

Na co należy zwrócić uwagę przy kredytach zabezpieczonych hipotecznie. Przede wszystkim na opłaty dodatkowe. Niektóre banki pobierają opłaty za obsługę kredytu miesięcznie, np. w postaci opłaty administracyjnej, która prowadzi do zwiększenia kosztu całkowitego kredytu.

Druga dość ważna opłata to prowizja za wcześniejszą spłatę. Niektóre banki jej nie pobierają w ogóle, niektóre tylko przez pewien okres czasu, inne przez cały okres kredytowania. Koszty związane z obsługą kredytu możemy sobie „wrzucić” w koszty uzyskania przychodu co jest pozytywną wiadomością dla klienta, ale nie zawsze te koszty musimy ponosić, a to wpływać może na kondycję finansową naszego przedsiębiorstwa.

Niektóre banki, na samym wstępie pobierają opłaty za rozparzenie wniosku kredytowego. Zazwyczaj ta opłata jest później księgowana na poczet prowizji za uruchomienie czy też przyznanie kredytu, ale jest to już koszt który musimy niekiedy ponieść przed uzyskaniem finansowania. Na to również trzeba zwrócić uwagę.

Pożyczka hipoteczna dla firm to nie kredyt inwestycyjny, dlatego w większości jest kredytem droższym. Zaletą pożyczki hipotecznej jest jednak dowolność celu kredytowania połączona z wydłużonym okresem spłaty, co wpływa na wysokość raty, a ta na sytuację płynności finansowej firmy.

Koszty produktów dodatkowych oraz opłaty administracyjne wpływają bezpośrednio na całkowite koszty kredytu dlatego warto je przeliczyć zanim podpiszemy i uruchomimy umowę.

Poniżej tabela:

[table id=18 /]